NEWSPOL

Prawdopodobnie TO zatruło Odrę? Kluczowe informacje ujawnione przez minister! Są wyniki badań!

Minister Moskwa: W wodach Odry są złote algi.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała w czwartek nowe informacje na temat badań wykonywanych przez ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego.

W Odrze potwierdzono obecność mikroorganizmów, tzw. złotych alg, które mogły przyczynić się do śnięcia ryb czy małż – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg) – przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak poinformowała minister, prowadzone są badania w kierunku toksyn wytwarzanych przez algi. – Na pewno wiadomo, że te toksyny nie są groźne dla człowieka, ale zabijają ryby i małże – wskazała.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Niemieccy naukowcy z Instytutu Ekologii Wód i Rybactwa Śródlądowego Leibniza w Berlinie już wcześniej sugerowali, że do masowej śmierci ryb i innych organizmów w Odrze mogły doprowadzić trujące algi. Na ich przypuszczenia powołuje się na swoich stronach internetowych portal informacyjny rbb24.

– To tłumaczyłoby wysoką zawartość tlenu pomimo wysokich temperatur powiedział we wtorek wieczorem w rbb ekolog wody Christian Wolter z Instytutu Leibniza, który od 30 lat zajmuje się badaniami Odry. Zdaniem naukowców, dotąd nie wiadomo jednak, jakie czynniki zewnętrzne mogły wywołać zakwit alg.

– To jest bardzo rzadko występujący i mało znany gatunek, jednak zespół Instytutu sporo wie na ich temat. Potwierdzamy jeszcze te wyniki dodatkowymi badaniami – podkreśliła. – Prowadzimy teraz badania w kierunku toksyn wytwarzanych przez algi. Na pewno wiadomo, że te toksyny nie są groźne dla człowieka, ale zabijają ryby i małże. Będziemy potwierdzać ich obecność w rybach i małżach – dodała minister Moskwa.

– Badamy też pierwotną przyczynę zakwitu, która może być różna i okoliczności pojawienia się zakwitu. Na pewno mogły się do niego przyczynić uwarunkowania meteorologiczne, czyli susza i niski poziom wody – dodała.

Upały w prawie całym kraju. IMGW ostrzega

Ostre upały powracają do Polski. W najbliższych dniach fala ciepła zaleje prawie cały kraj, z wyjątkiem zaledwie jednego województwa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał również ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami z gradem.

Tylko dla województwa lubelskiego nie wydano żadnego ostrzeżenia przed wysoką temperaturą. We wszystkich innych – dla większości lub części powiatów – obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Spodziewane są temperatury nawet do 34 stopni.

„Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30 do 34 stopni. Temperatura minimalna w nocy od 17 do 19 stopni” – brzmi treść ostrzeżenia przed upałem drugiego stopnia dla jednego z powiatów w zachodniej Polsce.

W czwartek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Na północy i zachodzie lokalnie przelotny deszcz, po południu na Dolnym Śląsku lokalnie burze z gradem

Prognozowana wysokość opadów w czasie burz około 15 mm. Temperatura maksymalna od 29 st. C do 33 st. C, chłodniej nad morzem oraz w rejonach podgórskich – od 24 st. C do 27 st. C. Wiatr słaby, po południu miejscami umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy około 60 km/h.

W czwartek w stolicy zachmurzenie małe, po południu okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna 32 st.C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o burzach z gradem, które dotrą w piątek, 19 sierpnia. To najprawdopodobniej właśnie po nich nastąpi drastyczne ochłodzenie. O godzinie 16.00 temperatura w stolicy Dolnego Śląska ma wynieść 30 stopni, a dwie godziny później będą to już tylko 22. W ciągu doby nie spadnie poniżej dwudziestej kreski na termometrze, jednakże wraz z burzą pojawi się porywisty wiatr, o prędkości sięgającej około 70-80 km/h.

Exit mobile version