NEWSPOL

130 osób trafiło na bruk. Zwolnienia w polskim gigancie!

Coraz więcej polskich rodzin w tarapatach — fala zwolnień się rozpędza. Posady tracą pracownicy fabryk, ale nie tylko. Tym razem padło na 130 osób zatrudnionych w lubianej, polskiej marce. Skąd tak drastyczna decyzja?

Choć według oficjalnych statystyk stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie, od kilku miesięcy kolejne firmy ogłaszają zwolnienia. Jak poinformował portal dlahandlu.pl, na przysłowiowy bruk trafiło 130 osób zatrudnionych w polskiej firmie.

Kolejne polskie przedsiębiorstwo odzieżowe ogłosiło, że dokonało poważnych cięć kadrowych. Firma OTCF, która jest właścicielem marki 4F, z powodu niekorzystnych zmian gospodarczych i nietrafionej kolekcji ubrań zwolniła 130 pracowników.

Zdaniem OCTF były one wywołane “kontynuacją wojny na Ukrainie, wciąż wysoką inflacją, rosnącymi cenami paliw oraz cen energii a także zwiększonym poziomem zadłużenia i co za tym szło kosztami odsetkowymi” – czytamy w sprawozdaniu finansowym cytowanym przez portal dlahandlu.pl. Problemem miała być także nietrafiona – zdaniem spółki – kolekcja ubrań.

Jak poinformowano w sprawozdaniu finansowym, w 2023 roku spółka trzeci rok z rzędu utrzymała poziom sprzedaży powyżej 1,3 mld zł, zamykając okres obrachunkowy wartością 1379 mln (spadek o -5,3 proc. r/r). Jak czytamy, wynik operacyjny spółki ukształtował się na poziomie 14,1 mln złotych przy rentowności operacyjnej 1,02 proc. Oznacza to spadek efektywności w porównaniu do roku 2022. W ubiegłym roku rozpoczął się również proces likwidacji spółki serbskiej należącej do OTCF.

“Strata odnotowana przez spółkę za 2023 r. wyniosła 17,491 mln zł” – podano.

Nie tylko zatrudnieni w odzieżowym 4F musieli pożegnać się z pracą. Przypomnijmy, że do historii przechodzi zakład Levi Strauss w Płocku (woj. mazowieckie). Wskutek wygaszenia produkcji, pracę straci ok. 650 osób — większość z nich stanowią kobiety. Ostateczne zamknięcie zakładu, w którym powstawały legendarne dżinsy, ma nastąpić do 30 listopada. Marka Levi Strauss przenosi produkcję do Azji.

Płocka fabryka została uruchomiona w 1992 r.

Exit mobile version