NEWSPOL

Aż 1500zł na ucznia od 1 września? Wnioski należy złożyć podczas wakacji!

Od 1 września rodzice uczniów będą mieli możliwość skorzystania z nowego programu wsparcia finansowego, który przewiduje wypłatę 1500 złotych.

Aby móc skorzystać z tej pomocy, należy złożyć stosowny wniosek jeszcze przed końcem wakacji. Jakie świadczenia przysługują uczniom?

Chociaż rok szkolny dopiero co się zakończył, a wakacje właśnie się rozpoczęły, wielu rodziców już teraz poszukuje informacji o dostępnych formach wsparcia finansowego dla uczniów.

Istnieje pięć głównych świadczeń: świadczenie wychowawcze, znane jako 800 plus, program „Dobry Start” (300 plus), oraz trzy dodatki do zasiłku rodzinnego. Łącznie może to wynieść nawet 1500 złotych.

Najważniejszym świadczeniem dla każdego dziecka jest program 800 plus, który przysługuje wszystkim dzieciom, niezależnie od dochodów rodziców.

Wnioski należy składać do 30 kwietnia każdego roku kalendarzowego, gdyż opóźnienie może skutkować brakiem wyrównania, a czasem nawet przerwą w wypłatach.

Drugim istotnym wsparciem jest program „Dobry Start”, czyli 300 plus, który przysługuje każdemu dziecku w wieku od 7 do 20 lat (lub do 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnością).

Program „Dobry Start” to polska inicjatywa rządowa mająca na celu wsparcie rodzin z dziećmi w wieku szkolnym poprzez jednorazowe świadczenie finansowe.

Celem programu jest odciążenie rodziców i opiekunów finansowo w przygotowaniach do nowego roku szkolnego.

Świadczenie przysługuje na każde uczące się dziecko do ukończenia 20. roku życia lub do ukończenia 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Jednorazowa kwota świadczenia wynosi 300 zł na każde dziecko.

Świadczenie ma na celu pokrycie części kosztów związanych z zakupem podręczników, przyborów szkolnych i innych niezbędnych rzeczy do nauki.

Wnioski o świadczenie można składać online za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej, a także tradycyjnie w formie papierowej w urzędach gmin.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada każdego roku. Program „Dobry Start” jest częścią szerszej polityki prorodzinnej w Polsce i ma na celu wspieranie edukacji oraz wyrównywanie szans dzieci i młodzieży.

Oprócz wspomnianych wcześniej świadczeń, niektóre dzieci mogą również skorzystać z trzech dodatkowych form wsparcia.

Te dodatki są dostępne tylko dla uczniów, których rodzice otrzymują zasiłek rodzinny.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – jednorazowa kwota 100 złotych. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka – 193 złote miesięcznie, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 273 złote.

Dodatek z tytułu podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania – 113 złotych miesięcznie dla uczniów mieszkających w internacie lub bursie w miejscowości, w której się uczą, lub 69 złotych miesięcznie dla uczniów dojeżdżających do szkoły w innej miejscowości.

Aby ubiegać się o te dodatki, wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania.

Termin składania wniosków upływa 31 października danego roku kalendarzowego. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Wkrótce więcej informacji.

Exit mobile version