Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło alert RCB z powodu nadchodzącego pogorszenia warunków atmosferycznych.
Służby ostrzegają mieszkańców czterech województw przed intensywnym deszczem i możliwością podtopień. Przyczyną jest nadciągający nad Polskę niż genueński o nazwie „Boris”.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.
„Uwaga! W nocy z 11 na 12 września spodziewane są intensywne, nawalne opady deszczu. Istnieje ryzyko podtopień.
Należy unikać zbliżania się do wezbranych rzek i stosować się do zaleceń służb” – taki komunikat alertu RCB trafił do mieszkańców czterech województw:
- dolnośląskiego;
- opolskiego;
- wielkopolskiego – powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński;
- łódzkiego – powiaty: kutnowski, łęczycki, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski.
Z najnowszych prognoz wynika, że suma opadów na południu i południowym zachodzie kraju może sięgnąć nawet 220 litrów wody na metr kwadratowy.
„Ze względu na sytuację hydrologiczną przewiduje się bardzo szybki wzrost poziomu wód. Mimo niskich stanów wody i ostrzeżeń przed suszą, intensywny deszcz nie zdąży się wchłonąć w glebę i stanie się odpływem powierzchniowym” – wyjaśnia IMGW.
„W najbliższych dniach prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne.
Pierwszym jest gwałtowny wzrost wód w korytach rzecznych, z dużym prawdopodobieństwem lokalnych wezbrań.
Drugim zagrożeniem są podtopienia w obszarach miejskich, gdzie mogą wystąpić problemy z odprowadzeniem dużych ilości wody deszczowej przez miejskie systemy kanalizacyjne” – ostrzega Instytut.
IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla województwa dolnośląskiego oraz północnej części województwa opolskiego.
W centralnej części województwa wielkopolskiego i na zachodzie województwa łódzkiego będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia.
Ostrzeżenie najniższego stopnia przed intensywnymi opadami wydano na wschodzie województwa kujawsko-pomorskiego.
– Nie ma powodu do paniki. W związku z nieprzewidywalnością zjawiska należy po prostu na bieżąco śledzić prognozy pogody na najbliższe dni – komentuje dla portalu Radio ZET Tomasz Machowski ze stowarzyszenia Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz. – Oczekiwane opady mogą rozłożyć się na kilka dni, co może zredukować ryzyko rozległych powodzi. Możemy się jednak spodziewać lokalnych stanów ostrzegawczych, alarmowych oraz podtopień – dodaje.
Uważajcie na siebie!