Informacje o koronawirusie w Polsce:
Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.
Oto wpis ministerstwa:
Mamy 251 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (37), śląskiego (29), dolnośląskiego (23), małopolskiego (23), łódzkiego (18), podkarpackiego (16), wielkopolskiego (13), pomorskiego (11), zachodniopomorskiego (11), podlaskiego (10),świętokrzyskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), warmińsko-mazurskiego (9), lubelskiego (7), opolskiego (7), lubuskiego (6). 12 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba. Liczba zakażonych koronawirusem 2 887 485/75 332 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Nie żyje Piotr Gessler. Lara Gessler żegna ojca: odszedł mój pierwszy i najlepszy przyjaciel
Piotr Gessler nie żyje. Taką informację przekazała w piątek jego córka, Lara Gessler, na Instagramie.
Dziś w nocy odszedł mój pierwszy, najlepszy przyjaciel. Moja najwyższa instancja we wszystkich dylematach. Mój spokój, miłość, dom. Kocham Cię tak bardzo mocno. Do zobaczenia, Tato – napisała Lara.
Piotr Gessler był drugim mężem Magdy Gessler, którego poznała po powrocie do Polski z Madrytu. Para doczekała się córki w 1989 r. Restaurator wcześniej był związany z Martą Gessler, z którą doczekał się syna Mikołaja. Pierwsza żona Piotra Gesslera również jest restauratorką i prowadzi restaurację Qchnia Artystyczna w Zamku Ujazdowskim.
Lara Gessler po latach wyjawiła, że to głównie ojciec ją wychowywał.
„Mój tata bardziej pełnił rolę osoby dbającej o domowe ognisko, więc nie odczuwałam dużego braku mamy. Po prostu zawsze był podział. Mama była tą, która nosiła spodnie, miała jaja i tak jest do teraz” – wyznała Lara Gessler agencji informacyjnej Newseria Lifestyle. Podkreśliła, że ma duży szacunek do matki i jej osiągnięć zawodowych.
Czarnek zapowiedział zmiany w szkołach
Minister edukacji był gościem Telewizji Trwam. Na jej antenie poinformował, że dziś lub na początku przyszłego tygodnia podpisze rozporządzenie, które odbiurokratyzuje pracę nauczycieli. Jednym z elementów reformy ma być także zwiększenie płac w oświacie.
– Minister powiedział wprost, że chciałby, żeby stażysta nauczycielski, który w tej chwili zarabia 2940 zł brutto zarabiał 4050 zł na starcie – relacjonuje Portalowi Samorządowemu Ryszard Proksa.
– Odbiurokratyzujemy pracę nauczyciela, zlikwidujemy ewaluację zewnętrzną, zlikwidujemy ewaluację wewnętrzną, zlikwidujemy monitorowanie po to, by nauczyciele nie byli zmuszani do, bardzo często bezsensownej, pracy biurokratycznej, papirologii, która pochłania czas, który mogliby poświęcić na pracę z uczniami – dodał minister.
Korwin miał wypadek, znamy stan zdrowia polityka
Janusz Korwin-Mikke miał wypadek – dowiedziała się Interia. Jeden z liderów Konfederacji spadł z drabiny i doznał poważnego urazu. Polityk ma złamaną nogę, w której lekarze umieścili druty. – Przeszedłem już jedną operację, za tydzień mam kolejną – przekazał.
– Stałem akurat na aluminiowej drabinie, kiedy ta nagle się złamała. Upadek był na tyle nieszczęśliwy, że złamałem lewą nogę i zwichnąłem staw skokowy. Niezbędna była interwencja lekarza — powiedział w rozmowie z redakcją.
Najwyraźniej pech nie opuszcza ostatnio posła Konfederacji. W połowie czerwca doznał kontuzji dłoni. Polityk jechał rowerem i upadł na tyle niefortunnie, że złamał palec z przemieszczeniem. Co ciekawe, do wypadku doszło również… w niedzielę.
„Miało być plażowanie nad Świdrem, skończyło się na wizycie w szpitalu” – przekazał wówczas Korwin-Mikke na swoim Instagramie.
Morawiecki na konferencji przekazał ważne informacje
W czwartek rano odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Michała Dworczyka i ambasadora Afganistanu w Polsce Tahira Quadiry’ego. Dotyczyła sytuacji w Afganistanie i ewakuacji z tego kraju.
– Dzisiaj kończy się akcja ewakuacyjna, którą zorganizowaliśmy dla Polaków i współpracowników Polaków z Afganistanu- poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Polskie samoloty wykonały 44 loty, przewożąc ponad 1100 osób. – Do Polski ściągnęliśmy około 300 kobiet i blisko 300 dzieci – powiedział szef rządu. – Polska nie zostawia swoich przyjaciół w potrzebie – dodał.
– Na lotnisku w Kabulu i w całym Afganistanie sytuacja jest trudna, można powiedzieć, dramatyczna, dlatego wszyscy podjęliśmy decyzję o zakończeniu akcji ewakuacyjnej, jutro z Uzbekistanu przylatują ostatnie samoloty – mówi premier.
Do Polski trafiło ok. 900 osób – oprócz Polaków w tej grupie są też obywatele Afganistanu, w tym ok. 300 kobiet i 300 dzieci. Premier zapewnił, że otrzymają odpowiednie wsparcie.
Mateusz Morawiecki podziękował dyplomatom oraz wojskowym. Jeszcze raz zapewnił, że sojusznicy i przyjaciele mogą zawsze liczyć na Polskę i Polska będzie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.
Nie żyje polski polityk
Starosta płocki Mariusz Bieniek nie żyje – poinformował prezydent Płocka. W okolicach mostu w Płocku wędkarze znaleźli jego dryfujące ciało. Od kilku dni w Wiśle trwały poszukiwania starosty płockiego Mariusza Bieńka, który zaginął w niedzielę po południu na Wiśle. Łódź, którą płynął, wywróciła się.
„Wszyscy do końca mieliśmy nadzieję… Niestety, dziś nadeszła bardzo smutna informacja o odnalezieniu ciała tragicznie zmarłego Mariusza Bieńka, starosty powiatu płockiego” – poinformował w środę prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
„Powiat Płocki pogrążył się w żałobie” – podkreśliło starostwo płockie, składając rodzinie i bliskim Mariusza Bieńka wyrazy współczucia. Wspominając starostę płockiego, przypomniano, że jednym z ulubionych jego cytatów były słowa Wacława Potockiego: „Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa, dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa”.
„Każdy, kto Go znał, nie ma wątpliwości, że starosta Mariusz Bieniek był bardzo dobrym człowiekiem. Życzliwym, uprzejmym, pogodnym, kulturalnym, uczynnym. Takim, który w bliźnim zawsze szukał przede wszystkim pozytywnych cech. Nie osądzał, nie dzielił ludzi na lepszych i gorszych. Był po prostu dobry” – napisano we wspomnieniu o Mariusz Bieńku.
Spoczywaj w pokoju!
Czy będą obostrzenia dla niezaszczepionych?
Szef Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban nie wyklucza dodatkowych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. – Myślimy o tym wariancie. Jesteśmy bardzo blisko tego – powiedział w programie „Tak jest” w TVN24. Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych zdradził również, kiedy możemy spodziewać się dodatkowych ograniczeń.
Rada Medyczna rozważa nałożenie restrykcji na osoby, które nie przyjęły dwóch dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Politycy chcieliby, aby w Polsce zaczęły obowiązywać dyskryminujące przepisy na wzór tych, które panują już w wybranych krajach Europy. Zgodnie z nimi do restauracji czy kin mogliby wchodzić wyłącznie ludzie zaszczepieni.
Prof. Horban przekazał, że rozważane jest wprowadzenie obostrzeń podobnych do tych we Francji, gdzie osoby niezaszczepione nie mogą wejść do kina czy restauracji.
– Myślimy o tym wariancie. Jesteśmy bardzo blisko tego. Ale proszę zwrócić uwagę na sytuację pracodawców. Restauracje były zamknięte ponad rok, część popadała, duża część miała kłopoty. Blokowanie z powrotem rozwijającego się ruchu to jest znowu zablokowanie tej gospodarki – podkreślił Horban.
Kiedy więc obostrzenia zostaną zaostrzone? – Zdecydowanie tysiąc, czy powyżej tysiąca zakażeń dziennie. W tym momencie przestaniemy bić na alarm i będziemy bardzo wyraźnie nakłaniali do ograniczenia aktywności – powiedział Horban.
Rząd szykuje się na jesienną falę pandemii koronawirusa, której szczyt spodziewany jest w październiku. Już w pierwszym tygodniu września mamy jednak odnotować skok zakażeń i z każdym kolejnym dniem obserwować coraz większe wzrosty. Politycy opracowali więc pierwsze zasady nakładania ograniczeń na poszczególne regiony i wyliczyli granice.
Jakie obostrzenia wprowadzone zostaną jako pierwsze?
Tego, że pewne obostrzenia się pojawią, możemy być pewni – powiedział w poniedziałek w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Według lekarzy, którzy doradzają rządowi, mają być one jednak „punktowe i dla małych rejonów”.
Wojciech Andrusiewicz został zapytany jakie obostrzenia zostaną wprowadzone jako pierwsze?
– Myślę, że od zaostrzania limitów w miejscach publicznych, w skupiskach ludzkich – kinach, kawiarniach – można zacząć, a dalej, to zgodnie z konsekwencją rosnących zakażeń, o ile taka konsekwencja takich zakażeń będzie – mowił Wojciech Andrusiewicz.
– Tego, że pewne obostrzenia się pojawią, możemy być pewni, że pewien rygor zostanie zaostrzony, w większości w tych województwach, które mają bardzo niski poziom zaszczepienia – powiedział w poniedziałek w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Wśród regionów o najniższej liczbie zaszczepionych jest Podkarpacie. Andrusiewicz podkreślił, że to jedyne województwo w kraju, w którym zaszczepionych jest poniżej 40 proc. mieszkańców.
Czy dzieci będą miały obowiązek szczepień?
COVID-19 nie daje odpoczywać. Niemal we wszystkich krajach statystyki zachorowań zaczynają niebezpiecznie wzrastać. Jesień kolejny raz może pokazać siłę choroby. Rządy wielu krajów nie czekają i wprowadzają obowiązek szczepień. Dyskusja na ten temat toczy się również w Polsce. Obowiązkowymi szczepieniami mogliby być w naszym kraju objęci nauczyciele i kadra medyczna. Żadne wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze jednak nie zapadły.
Co z dziećmi?
Nie będzie obowiązkowych szczepień dla dzieci powyżej 12 roku życia i nauczycieli – oświadczył w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapewnił też o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej od 1 września.
Czarnek pytany w TVP Info, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą dla nauczycieli obowiązkowe, poinformował, że od 75 do 80 proc. nauczycieli jest w pełni zaszczepionych. Dlatego – jego zdaniem – „wprowadzanie obowiązku szczepień w tej grupie ma ograniczony sens”. Zapowiedział przy tym, że niezaszczepieni nauczyciele będą zachęcani do szczepień.
Czy to już końcówka 500 plus?
Koniec programu 500+ to słowa, które wywołują przestrach wśród rodziców dzieci. Rządowe wsparcie dla rodzin to od lat skuteczny wabik, który gwarantuje PiS pokaźny elektorat. Wszystko jednak ma swój czas. Wiele wskazuje na to, że czasy 500+ również powoli mijają.
– W 2023 r. budżet się nie zepnie i konieczne będą drastyczne cięcia wydatków – zapowiadał Jarosław Gowin, przewodniczący Porozumienia, wcześniej koalicjant PIS-u.
Dziennikarze „Rzeczpospolitej” ustalili, że wystarczy zaledwie półtora roku, aby nasz kraj znalazł się na skraju zapaści finansowej. Wynika to z faktu konieczności dostosowania budżetu do nowych unijnych limitów, które wejdą w życie właśnie od 2023 roku. Co więcej, „Super Express” wyliczył, że Nowy Polski Ład będzie kosztował aż 72 mld zł rocznie. Na chwilę obecnych Polska nie posiada tak dużych środków, dlatego konieczne będą cięcia.