Znany zagraniczny bank likwiduje oddział w Polsce. Jak donosi agencja Bloomberg, międzynarodowy gigant finansowy NatWest ogłosił zakończenie swojej działalności w Polsce, w tym likwidację warszawskiego oddziału, w ramach szeroko zakrojonego planu uproszczenia struktury operacyjnej i koncentracji na kluczowych rynkach.
W wyniku decyzji pracę straci aż 1600 osób zatrudnionych w warszawskim biurze zlokalizowanym w Wiśniowy Business Park, specjalizujących się głównie w bezpieczeństwie, technologii oraz finansach.
Bank planuje zakończyć działalność w Polsce do końca 2025 roku.
Zlikwidowane stanowiska zostaną w 45% przeniesione do Wielkiej Brytanii i Indii, gdzie bank planuje utworzyć równoważne miejsca pracy, aby skoncentrować zasoby na rynkach uznawanych za bardziej strategiczne.
„Naszym celem jest stworzenie bardziej wydajnego modelu biznesowego, który pozwoli NatWest skoncentrować się na kluczowych obszarach działalności” – wyjaśnia zarząd banku.
Uproszczenie struktury operacyjnej ma pomóc w szybkim reagowaniu na zmiany rynkowe i wzmacnianiu innowacji, co ma szczególne znaczenie w szybko rozwijającym się sektorze technologii finansowej.
Decyzja o wycofaniu z Polski jest wynikiem zakończenia kluczowego projektu związanego z analizą i weryfikacją tożsamości klientów oraz ich wiarygodności finansowej, który był realizowany przez polski oddział banku.
Projekt ten, jak donosi agencja Reuters, miał na celu przeciwdziałanie przestępstwom finansowym i był częścią globalnych działań mających zwiększyć bezpieczeństwo finansowe.
Wycofanie z Polski ma również związek z wynikami analizy efektywności działalności, z której wynika, że zcentralizowanie działań na Wyspach Brytyjskich i w Indiach pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie zasobów.
Co istotne, ogłoszenie o zamknięciu działalności w Polsce nastąpiło po publikacji wyników finansowych banku, które wykazały 20-procentowy wzrost rocznego zysku w lutym bieżącego roku.
Optymalizacja zasobów i zmniejszenie kosztów operacyjnych przynoszą więc już pożądane efekty.
Analitycy oceniają, że decyzja może wpłynąć na inne instytucje finansowe działające na rynku polskim, które obserwują tendencje do restrukturyzacji i przenoszenia zasobów do krajów o niższych kosztach operacyjnych lub tam, gdzie możliwa jest większa koncentracja na strategicznych celach przedsiębiorstw.
Dla polskiego rynku pracy decyzja NatWestu jest dotkliwa, zwłaszcza że redukcje obejmą specjalistów w wysoce zaawansowanych obszarach, co może wpłynąć na dostępność pracy dla ekspertów technologicznych i finansowych w Warszawie.
Polskie władze będą uważnie monitorować sytuację, gdyż istnieje ryzyko, że podobne decyzje podejmą również inne globalne korporacje szukające sposobów na optymalizację swoich działań w regionie.