Pod koniec kwietnia prezydent Andrzej Duda ogłosił ogólnokrajową żałobę po śmierci papieża Franciszka.
Niedługo później miało miejsce kolejne tragiczne wydarzenie, które poruszyło opinię publiczną – tym razem dotyczyło ono śmierci cenionego lekarza.
W związku z tym ogłoszono żałobę lokalną, która choć ograniczona geograficznie, dotknęła emocjonalnie wielu przedstawicieli środowiska medycznego w całym kraju.
Do tragicznego zdarzenia doszło 29 kwietnia 2025 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Lekarz ortopeda Tomasz Sołecki został brutalnie zaatakowany nożem przez mężczyznę, który wtargnął do jego gabinetu podczas wizyty z pacjentką.
Mimo natychmiastowej pomocy ze strony personelu szpitalnego, lekarz zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.
Zabójstwo to wstrząsnęło lekarzami i całym środowiskiem medycznym w Polsce.
Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie opublikowała specjalny komunikat, w którym nie tylko oddano hołd zamordowanemu specjaliście, ale także podniesiono konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian systemowych.
„W dniu 29 kwietnia tragicznie zginął nasz kolega, dr Tomasz Solecki, zatrudniony w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Przyszedł do pracy z zamiarem niesienia pomocy chorym, a śmierć spotkała go w miejscu, gdzie leczył pacjentów” – czytamy w oświadczeniu.
Dodano także: „To, co się wydarzyło, głęboko nami wstrząsnęło – całą społecznością szpitala, uczelni, mieszkańców miasta, a także wszystkich Polaków.
Okoliczności tej tragedii wywołały poruszenie i zjednoczyły nas w stanowczym sprzeciwie wobec przemocy, szczególnie tej wymierzonej w pracowników ochrony zdrowia.
Kraków stracił nie tylko doświadczonego lekarza, ale także człowieka pełnego empatii i zaangażowania.”
We wtorek 6 maja o godzinie 12.00 mieszkańcy Krakowa uczczą pamięć tragicznie zmarłego lekarza minutą ciszy.
Prezydent miasta, Aleksander Miszalski, wezwał mieszkańców do udziału w tym symbolicznym geście jako wyraz wsparcia dla personelu medycznego i bliskich zmarłego.
Tego samego dnia we wszystkich krakowskich placówkach medycznych zostanie wprowadzona lokalna żałoba.
Władze Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie ogłosili, że 6 maja będzie dniem zadumy i wspólnej pamięci o dr Tomaszu Soleckim.
Planowane jest zebranie pod budynkiem szpitala o godzinie 12.00 w celu uczczenia jego pamięci, okazania wsparcia rodzinie i wyrażenia sprzeciwu wobec agresji, której ofiarą padają pracownicy medyczni.
„Niech rozbrzmią syreny, po czym nastanie cisza. Apelujemy do naszych koleżanek i kolegów z branży medycznej i akademickiej w Krakowie, Małopolsce oraz w całym kraju, aby włączyli się w ten protest przeciwko przemocy i nienawiści” – przekazali przedstawiciele środowiska medycznego.
Marcin Jędrychowski, dyrektor szpitala, poinformował, że napastnikiem był 35-latek, który miał zastrzeżenia do leczenia.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar uzupełnił, że sprawca pracował jako funkcjonariusz Służby Więziennej.
Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, w rozmowie na antenie TVN24 przekazał kondolencje w imieniu własnym oraz całego Biura RPO, podkreślając, że do takiej tragedii nigdy nie powinno dojść.
Zaznaczył, że nie jest to odosobniony przypadek, a personel medyczny często pada ofiarą przemocy i mowy nienawiści. Jego zdaniem najwyższy czas podjąć konkretne działania, aby zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości.
Rzecznik zwrócił uwagę na to, że chociaż lekarze korzystają z pewnej ochrony prawnej podczas wykonywania swoich obowiązków, to jednak istnieje potrzeba przemyślenia, czy ta ochrona jest wystarczająca, a być może powinna zostać poszerzona.
Dodał także, że warto byłoby rozważyć opracowanie wytycznych dla prokuratorów i policjantów dotyczących odpowiednich reakcji na przypadki przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia.