W środę o godzinie 11:00 i 12:00 w Warszawie przez trzy minuty zawyją syreny w ramach ćwiczeń systemu alarmowania.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w środę, 9 października, w stolicy odbędą się testy syren alarmowych.
Powiadomienia o ćwiczeniach zostały przekazane mieszkańcom województwa mazowieckiego.
Mieszkańcy otrzymali we wtorek komunikat: „Uwaga! Jutro (9.10 g. 11.00) w Warszawie ćwiczenia systemu alarmowania. Ogłoszenie – dźwięk modulowany 3 min. Odwołanie – dźwięk ciągły 3 min. Zachowaj spokój.”
Ćwiczenia rozpoczną się o godzinie 11:00, kiedy emitowany będzie dźwięk modulowany trwający trzy minuty.
O godzinie 12:00 alarm zostanie odwołany za pomocą dźwięku ciągłego, również trwającego trzy minuty. Test obejmie syreny alarmowe Urzędu Miasta i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Celem tych ćwiczeń jest sprawdzenie, czy systemy alarmowania i ostrzegania ludności działają prawidłowo.
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zapowiedział, że po raz pierwszy zostaną wykorzystane wszystkie dostępne kanały komunikacji, w tym syreny alarmowe, warszawski system powiadomień, regionalny system ostrzegania, alerty RCB oraz media.
Ma to na celu ocenę skuteczności dotarcia do mieszkańców i zaznajomienie ich z procedurami.
„Będziemy to ćwiczyć, aby mieszkańcy byli przygotowani na każdą ewentualność i wiedzieli, jak reagować na różne sygnały alarmowe” – wyjaśnił Trzaskowski.
Znajomość sygnałów alarmowych jest kluczowa w obliczu zagrożenia. Najbardziej rozpoznawalny to ciągły dźwięk syren trwający trzy minuty, ostrzegający przed klęskami żywiołowymi lub zagrożeniami środowiskowymi.
Modulowany dźwięk syren przez trzy minuty oznacza „alarm powietrzny”, sygnalizujący możliwy atak z powietrza. Z kolei alarm skażenia to dźwięk trwający 10 sekund z przerwami co 25-30 sekund przez trzy minuty.
Każdy alarm jest odwoływany przez trzyminutowy, ciągły dźwięk.
W sytuacji zagrożenia syreny mogą też przekazywać komunikaty głosowe, które będą rozpoczynać się słowami: „Uwaga! Uwaga! Uwaga!”, po czym nastąpi informacja o ogłoszeniu alarmu.
Odwołanie alarmu odbywa się podobnie, z komunikatem zaczynającym się od: „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu.”
Najważniejsze, by zachować spokój. Należy włączyć telewizor lub radio, aby dowiedzieć się, co się dzieje.
Informacje o przyczynach uruchomienia syren, takich jak ćwiczenia, będą tam dostępne – tak jak w przypadku Warszawy 9 października.
Jeśli doszło do realnego zagrożenia, a ewakuacja jest konieczna, pamiętajmy o wyłączeniu urządzeń elektrycznych i gazowych, zamknięciu okien i zabraniu ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy: dokumentów, leków, żywności oraz odzieży.