NEWSPOL

Konfiskata auta nie tylko dla nietrzeźwych! Jest kolejna grupa

Przepis, który mówi, że policja może zarekwirować pojazd pijanemu kierowcy wszedł w życie 14 marca. Kierujący pod wpływem alkoholu to jednak niejedyna grupa, która może stracić pojazd. Kogo jeszcze obejmuje nowelizacja Kodeksu karnego? 

Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 178a § 1 Kodeksu karnego: „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Już od 14 marca 2024 roku, oprócz pozbawienia wolności, kierowcy przyłapanemu na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu będzie grozić również kara w postaci orzeczenia przez sąd konfiskaty auta.

Wiele mówi się o możliwości konfiskaty samochodów nietrzeźwym kierowcom. Tymczasem pojazdy w związku z nowelizacją  Kodeksu karnego może stracić także jeszcze jedna grupa. Przepisy obejmują bowiem również osoby, które spowodowały wypadek i uciekły z miejsca zdarzenia, jednocześnie nie udzielając pomocy ewentualnym poszkodowanym. W takim przypadku – niezależnie od tego, czy kierowca był pod wpływem alkoholu, czy też był trzeźwy – sąd może zadecydować o konfiskacie pojazdu. 

Wkrótce więcej informacji.

Exit mobile version