Bakteria Salmonelli (Salmonella) to rodzaj Gram-ujemnych bakterii należących do rodziny Enterobacteriaceae. Są to pałeczki, które mogą wywoływać różne choroby u ludzi i zwierząt. Najbardziej znane są z wywoływania zatrucia pokarmowego oraz poważniejszych chorób, takich jak dur brzuszny (tyfus).
16 czerwca doszło do masowego zatrucia salmonellą w ośrodku wypoczynkowym w Pogorzelicy. W związku z zakażeniem bakterią hospitalizowano 8 osób. Teraz zmarła jedna z nich. To pracownik ośrodka, który wydawał urlopowiczom jedzenie.
Do masowego zatrucia salmonellą doszło w niedzielę 16 czerwca. Bakterię wykryto w sumie u 122 osób. 8 z nich wymagało hospitalizacji.
Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura, a ośrodek jest pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych.
W ośrodku wczasowym w Pogorzelicy odpoczywali seniorzy z Kielc, a także z Krakowa i Śląska. Po przyjeździe na kolację otrzymali m.in. pierogi z mięsem, a po ich zjedzeniu u bardzo wielu z nich pojawiły się objawy zatrucia pokarmowego. Wszystkie osoby, które uległy zatruciu, skarżyły się na wymioty, biegunkę, gorączkę i ogólne osłabienie. Były też omdlenia. Zatrute osoby musiały być hospitalizowane, a niektóre z nich nadal odczuwają skutki zatrucia. Sprawą zajmuje się prokuratura.
— Pierwsze objawy mieliśmy już w środku nocy. Wszyscy zaczęli budzić się i latać do toalety, a rano z większością osób było już bardzo źle. Na śniadanie nikt nie poszedł — mówiła żona jednego z kuracjuszy w rozmowie z „GW”.
— Prowadzimy w tej sprawie odrębne postępowanie — przekazał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” prok. Piotr Wieczorkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. — Prowadzi je Prokuratura Rejonowa w Gryficach, która wcześniej wszczęła śledztwo w sprawie masowego zatrucia. Przeprowadzona zostanie sekcja zwłok zmarłej osoby. Jeśli potwierdzi się, że przyczyną zgonu było zatrucie, obie te sprawy będą prowadzone łącznie. Kluczowa jest opinia biegłych — stwierdził.
Wyniki badań sanepidu potwierdziły, że przyczyną masowego zatrucia jest bakteria salmonelli. „GW” podaje również, że z „nieoficjalnych informacji wynika, że kontrola potwierdza, iż źródłem zatrucia były pierogi z mięsem”.
Kluczowe informacje o Salmonelli:
Gatunki: Istnieje wiele gatunków i serotypów Salmonelli, z których najczęściej spotykane to Salmonella enterica i Salmonella bongori. Do zakażenia Salmonellą dochodzi najczęściej poprzez spożycie skażonej żywności lub wody. Najczęściej skażone produkty to surowe mięso (zwłaszcza drób), jajka, niepasteryzowane mleko oraz produkty mleczne.
Objawy zatrucia Salmonellą obejmują biegunkę, bóle brzucha, gorączkę, nudności i wymioty. Objawy te mogą pojawić się od kilku godzin do kilku dni po spożyciu zakażonej żywności. Większość przypadków zatrucia Salmonellą ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, jednak w cięższych przypadkach, zwłaszcza u dzieci, osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym, może być konieczne leczenie antybiotykami.
Aby zapobiec zakażeniu, należy przestrzegać zasad higieny, dokładnie myć ręce, właściwie przechowywać i gotować żywność, unikać spożywania surowych jajek i niepasteryzowanego mleka.
Wkrótce więcej informacji.