NEWSPOL

Nie żyje uwielbiana polska piosenkarka [*]

Nie żyje Rena Rolska, ikona polskiej piosenki oraz aktorka estradowa, znana z takich utworów jak “Złoty pierścionek” czy “Nie oczekuję dziś nikogo”.

Informację o śmierci artystki przekazał Związek Artystów Scen Polskich. W latach 80. nagle zakończyła swoją karierę sceniczną, by poświęcić się pracy społecznej.

Rena Rolska miała 92 lata.

Z żalem żegnamy Renę Rolską, wykonawczynię wielu popularnych przebojów, wyśpiewanych i nagradzanych na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie (wśród nich „Złoty pierścionek”, „Gdy w ogrodzie botanicznym zakwitną bzy”, „Jak to dziewczyna”, czy „Nie oczekuję dziś nikogo” – piosenka, którą wygrała konkurs w Polskim Radiu), odtwórczynię postaci niesfornej uczennicy wywoływanej do tablicy w słynnej audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie”, zasłużoną członkinię Związku Artystów Scen Polskich, z którym związała się ponad sześć dekad temu.

Po zdecydowanym i ostatecznym pożegnaniu ze sceną w pamiętnym 1981 roku, oddała się pracy społecznej, przez lata przewodnicząc Sekcji Estrady ZASP, jednej z najaktywniejszych i najweselszych sekcji Stowarzyszenia, aktualnie członkini Zarządu Sekcji Repartycyjnej Twórców i Artystów Wykonawców Radiowych oraz Audialnych – czytamy we wpisie opublikowanym przez Związek Artystów Scen Polskich.

“Po zdecydowanym i ostatecznym pożegnaniu ze sceną w pamiętnym 1981 roku, oddała się pracy społecznej, przez lata przewodnicząc Sekcji Estrady ZASP, jednej z najaktywniejszych i najweselszych sekcji Stowarzyszenia, aktualnie członkini Zarządu Sekcji Repartycyjnej Twórców i Artystów Wykonawców Radiowych oraz Audialnych” – dodano.

Rena Rolska zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia podczas swojej kariery, m.in. na festiwalach w Opolu i Sopocie. Współpracowała z Wojciechem Młynarskim oraz swoim mężem, Marianem Jonkajtysem.

Słuchacze radiowi pamiętają ją z audycji „Podwieczorek przy mikrofonie”, gdzie wcielała się w postać uczennicy.

Wśród powodów zakończenia przez nią pracy artystycznej wymienia się przyczyny polityczne, które miały doprowadzić do rezygnacji Jonkajtysa z prowadzenia Teatru na Targówku.

Rena Rolska często występowała na festiwalach w Opolu, brała udział w koncertach Mikrofon i ekran oraz w popularnych Premierach.

Regularnie wyjeżdżała z recitalami za granicę, biorąc udział w galowych koncertach polskiej estrady. Występowała także w kabarecie Dreszczowiec z Marianem Jonkajtysem i Wojciechem Młynarskim.

Niezapomniana jest jej rola w słuchowisku „Rolska do tablicy” w audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie”. W latach 1971-1978 była związana z Teatrem Syrena w Warszawie.

Dwukrotnie została uhonorowana Złotym Mikrofonem oraz nagrodą Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej.

Występowała na scenach w Europie, USA, Kanadzie i ZSRR. Za swoje zasługi została odznaczona Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spoczywaj w pokoju [*].

Exit mobile version