NEWSPOL

Nie żyje wybitna polsak dziennikarka. Tragiczne wieści

Zmarła Maria Oleksiewicz, ceniona polska krytyczka filmowa i dziennikarka, której praca znacząco wpłynęła na rozwój polskiego kina.

Jej głębokie analizy, ogromna wiedza i pasja do filmu uczyniły ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w środowisku krytyków filmowych.

Przyjaciele i znajomi zapamiętali ją jako osobę pełną życzliwości i ciepła.

Maria Oleksiewicz odeszła 12 października 2024 roku w wieku 91 lat.

Chociaż ostatnie miesiące spędziła w domu opieki, nie została zapomniana przez bliskich. “Misia” — tak mówili o niej przyjaciele i rodzina — urodziła się 14 lutego 1933 roku i już w młodości odkryła, że jej życiową pasją jest kino.

Po ukończeniu studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim, ze specjalizacją w krytyce filmowej, kontynuowała naukę w Instytucie Sztuki PAN, kończąc tam podyplomowe Studio Filmowe.

Swoją zawodową karierę rozpoczęła w 1955 roku w redakcji magazynu “Film”, gdzie pracowała przez kolejne 55 lat. Dziennikarka zmarła w Domu Opieki w Palmirach.

Maria Oleksiewicz była również autorką kilku książek, w tym “365 dni ‘Potopu'”, opowiadającej o kulisach pracy nad filmem Jerzego Hoffmana, oraz biografii poświęconej Brigitte Bardot.

W 2019 roku została wyróżniona nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich, co stanowiło podsumowanie jej ogromnego wkładu w polską kulturę filmową.

Barbara Hollender, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa Filmowego w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, pożegnała Oleksiewicz słowami:

„Zostaną jej teksty, zostaną książki, ale przede wszystkim Misia zostanie w naszej pamięci jako osoba wyjątkowa. W szybkim świecie potrafiła się zatrzymać, uśmiechnąć.

Miała niesamowitą klasę, a jej życzliwość była autentyczna, pozbawiona zazdrości czy zawiści.”

Ksiądz Andrzej Luter również wyraził swój smutek po jej odejściu, wspominając liczne spotkania i rozmowy: “Była pełna humoru, klasy i erudycji.

Pani Misia była wspaniałym, radosnym człowiekiem. Smutny wieczór…”

Maria Oleksiewicz przez wiele lat pracowała w tygodniku “Film”, w czasach, gdy publikowali tam najwybitniejsi twórcy, nie tylko krytycy, ale też pisarze i literaturoznawcy.

W jej osobie polska kultura filmowa straciła jedną z najważniejszych postaci.

Spoczywaj w pokoju [*]

Exit mobile version