NEWSPOL

NIEZASZCZEPIENI NIE WEJDĄ DO SKLEPÓW Z WYJĄTKIEM SPOŻYWCZYCH? PADŁY MOCNE SŁOWA!

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (13.12). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 11 379 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1876), śląskiego (1432), dolnośląskiego (1188), wielkopolskiego (1085), małopolskiego (922), pomorskiego (820), łódzkiego (702), zachodniopomorskiego (636),kujawsko-pomorskiego (495), opolskiego (475), lubuskiego (354), warmińsko-mazurskiego (326), podkarpackiego (305), świętokrzyskiego (280), lubelskiego (241), podlaskiego (112). 130 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 28 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 839 625 / 88 508 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Rząd ma planować mocne restrykcje dla osób niezaszczepionych?

Nowe restrykcje, które dotyczyć mają okresu świątecznego, to dopiero początek. W planach rządu, jeśli liczba zakażeń i zgonów nie spadnie, jest wprowadzenie w szybkim tempie takich obostrzeń, które w praktyce odizolują osoby niezaszczepione, uniemożliwiając im m.in. pójście do kościołów, restauracji, galerii handlowych, kin, na koncert czy stadion sportowy.

„Nowe restrykcje to dopiero początek” – podaje Onet. Z ustaleń portalu wynika, że w rządzie „od tygodni trwają zaawansowane prace legislacyjne nad wdrożeniem paszportów covidowych, bez których osoby niezaszczepione, przy wysokim poziomie hospitalizacji np. 50 na 100 tys. w danym powiecie, nie będą mogły wejść do miejsc publicznych lub będą miały znacznie utrudniony dostęp do pewnych usług, w tym także do transportu publicznego”. 

Ogłoszone we wtorek 7 grudnia nowe obostrzenia zakładają m.in. zmniejszenie limitów w usługach publicznych i transporcie zbiorowym (z 50 proc. zajętych miejsc do 30 proc.), naukę zdalną w szkołach w dniach 20 grudnia – 9 stycznia, czy zamknięcie dyskotek i klubów nocnych z wyjątkiem nocy sylwestrowej.

Robert Malinowski zmarł. Były siatkarz odszedł w wieku 64 lat

W wieku 64 lat zmarł były reprezentant Polski w siatkówce Robert Malinowski. Informację o tym podał Polski Związek Piłki Siatkowej.

Robert Malinowski w barwach Legii Warszawa trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w latach 1983, 1984, 1986. – Niestety dotarła do nas ta smutna informacja. Bardzo dobrze wspominam Roberta jako świetnego siatkarza i bardzo dobrego kolegę. W tamtych czasach w Legii graliśmy po przekątnej, na dwóch rozgrywających. Zawsze można było liczyć na Roberta, który na zawsze zostanie w naszych wspomnieniach. – powiedział Wojciech Drzyzga, obecnie ekspert i komentator Polsatu Sport. 

Odejście Roberta Malinowskiego to ogromna strata dla całego polskiego świata sportu. Przed laty siatkarz reprezentował na boisku Polskę.

– Bardzo dobrze wspominam Roberta jako świetnego siatkarza i bardzo dobrego kolegę – przekazał Wojciech Drzyzga. Robert Malinowski był rozgrywającym i szczególnie dobrze znany jest warszawskim kibicom.

Spoczywaj w pokoju [*]

Rząd chce przedłużenia obecnych obostrzeń

Przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów – ma przewidywać nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Przedłużenie istniejących oraz nowych obostrzeń, które wejdą w życie 15 grudnia, do końca stycznia 2022 roku. Dokument potwierdza również zapowiedziane przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia zaostrzenie limitów w restauracjach, sklepach, obiektach sportowych, hotelach czy kinach oraz zamknięcie klubów i dyskotek. 

Ponadto rozporządzenie wprost odnosi się do weryfikacji paszportów covidowych przez przedsiębiorców, a dodajmy, że osoby zaszczepione nie będą wliczane do nowych limitów.

– Przyjęta w obowiązującym rozporządzeniu konstrukcja nie przyznaje usługodawcy lub organizatorowi wydarzenia wprost uprawnienia do żądania od danej osoby potwierdzenia faktu zaszczepienia, ponieważ okazanie dokumentu potwierdzającego fakt szczepienia ma charakter dobrowolny. To w interesie osoby chcącej skorzystać z danej usługi lub uczestniczyć w danym wydarzeniu jest wykazanie faktu zaszczepienia, jako uprawniającego do wejścia na teren objęty limitem, w przypadku osiągnięcia tego limitu – czytamy w uzasadnieniu. 

Ogólny cel projektu rząd określi jako „ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2”.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy zakładającą utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy zakładającą utworzenie funduszu kompensacyjnego, który pozwoli osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych ubiegać się o świadczenie kompensacyjne. 

Za uchwałą nowelizacji ustawy zakładającej powstanie funduszu kompensacyjnego głosowało 439 posłów, za było 428, przeciw – 7, 4 wstrzymało się od głosu. 

Pieniądze mają być wypłacane nie tylko w związku z NOP-ami po szczepieniu na COVID-19, ale też po innych szczepieniach. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało zaszczepionemu, gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni).

Jego wysokość zależeć będzie przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu, nie krótszym jednak niż 14 dni. Maksymalna kwota odszkodowania wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wyłączona z opodatkowania.

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadzi wyższe kary dla kierowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Najważniejsza zmiana dotyczy wysokości kar dla przestępców drogowych. Oprócz wyższych mandatów i grzywien zmiany dotyczą również punktów karnych.

Za przekroczenie prędkości o więcej niż 30 kilometrów na godzinę dostaniemy minimum 800 złotych mandatu. Dużo więcej trzeba też będzie zapłacić między innymi za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu.

Maksymalna wysokość grzywny zostanie podniesiona z 5 do aż 30 tys. złotych. Usprawnione zostanie też uzyskiwanie renty wypłacanej najbliższym ofiar wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Zmarł pierwszy pacjent zakażony wariantem Omikron

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson potwierdził w poniedziałek, że w jego kraju zmarł pierwszy pacjent zakażony wariantem Omikron koronawirusa. To pierwszy potwierdzony przypadek na świecie.

– Niestety, Omikron wywołuje hospitalizacje, a co najmniej jeden pacjent ze zdiagnozowanym wariantem nie żyje – przyznał brytyjski premier podczas wizyty w jednej z londyńskich klinik, zajmujących się szczepieniami.

Poinformował też, że wariant omikron stanowi już 40 proc. nowych zakażeń wykrywanych w Londynie i „jutro będzie to większość przypadków” w stolicy.

Nowe informacje o stanie zdrowia Kamila Stocha

Polak ma duże problemy z zatokami, które nasiliły się w nocy z soboty na niedzielę. W kadrze podkreślają, że skoczek wyglądał rano bardzo źle i lekarz oraz trenerzy podjęli decyzję o wycofaniu skoczka z niedzielnego konkursu.

– Skoczek ma zapchany cały nos, czuje się źle. Otrzymał leki, ale na razie efektu dużego nie ma. Na poprawę trzeba poczekać co najmniej do poniedziałku – dodaje Winiarski.

– W poniedziałek w południe jestem umówiony z Kamilem. Zbadam go, być może przepiszę dodatkowe leki, a jak będzie potrzeba to skorzystam też z konsultacji i wtedy będę mógł więcej powiedzieć, czy wystartuje w Engelbergu. – tłumaczy Winiarski.

Polski skoczek po zajęciu trzeciego stopnia podium w sobotnim konkursie niestety musiał opuścić niedzielne zawody. Liczymy, że jak najszybciej wróci na skocznie!

Minister Zdrowia przekazał optymistyczne informacje

W końcu pojawiają się jakieś optymistyczne informacje na temat epidemii koronawirusa w Polsce. Pozytywne wieści za pośrednictwem Twittera przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Średnia liczona z 7 dni, która od dwóch tygodni wskazywała ponad 23 tysiące przypadków dziennie, wreszcie zaczęła maleć. 

Dziś mamy drugi dzień z rzędu, kiedy spadek liczby nowych zakażeń z tygodnia na tydzień przekracza 5 proc. – zauważył w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Warto zaznaczyć, że pomimo nieznacznego spadku zachorowań rządzący zdecydowali się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń na okres świąteczny, by sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Wejdą one w życie 15 grudnia.

Exit mobile version