Prezydent zatwierdził ustawę dotyczącą systemu kaucyjnego opakowań. Oznacza to, że w określonych przypadkach przy zakupie napoju zapłacimy kaucję wynoszącą 50 groszy. Zgodnie z nowelizacją, system kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2025 roku.
Za kilka miesięcy oficjalnie wdrożony zostanie system kaucyjny. Niektóre sieci handlowe, takie jak Lidl i Biedronka, już teraz go testują. Od 1 stycznia 2025 roku sklepy zaczną jednak doliczać kaucje do poszczególnych produktów. Klienci będą mogli odzyskać pieniądze, oddając butelki do tzw. butelkomatów. Na jakie kwoty powinniśmy się przygotować?
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy system kaucyjny. Co to oznacza w praktyce? Niektóre opakowania będą objęte dodatkową opłatą. System ten będzie obejmować jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do trzech litrów, metalowe puszki o pojemności do jednego litra oraz wielokrotnego użytku opakowania szklane na napoje o pojemności do półtora litra.
Choć do oficjalnego wdrożenia zmian pozostało jeszcze kilka miesięcy, niektóre sklepy już ustawiły przed swoimi punktami tzw. butelkomaty. To maszyny, do których klienci mogą wrzucić zużyte puszki i butelki, a w zamian otrzymać rabat na zakupy. Na razie system ten jest w fazie testów, ponieważ kaucje nie są jeszcze doliczane do cen poszczególnych produktów. Wszystko jednak zmieni się 1 stycznia. Jakich podwyżek powinniśmy się wówczas spodziewać?
Od 1 stycznia 2025 roku system odbioru opakowań będzie znacznie bardziej zorganizowany. Butelkomaty pojawią się we wszystkich sklepach wielkopowierzchniowych, czyli takich, których powierzchnia przekracza 200 metrów kwadratowych. Klienci będą mogli wrzucać do nich butelki objęte kaucją, co zagwarantuje im zwrot dodatkowych kosztów.
Co z osobami, które z jakiegoś powodu nie będą chciały korzystać z automatów? Tacy klienci muszą przygotować się na to, że niektóre produkty staną się droższe. Opłaty kaucyjne zaczną być doliczane wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego. Za każdą butelkę szklaną zapłacimy dodatkowo 1 zł kaucji, za plastikową butelkę lub aluminiową puszkę będzie to 50 groszy. W przyszłości system kaucyjny obejmie również opakowania po mleku. Na razie jednak rząd pracuje nad zaplanowaniem warunków odbioru takich opakowań, gdyż zwykle butelkomaty budzą wątpliwości pod względem sanitarnym.
System kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Będą oni powoływać operatora (podmiot reprezentujący), odpowiedzialnego za wdrożenie i prowadzenie systemu. Jak wskazano w uzasadnieniu, przepisy nie określają liczby takich podmiotów, co dopuszcza możliwość utworzenia dwóch lub więcej systemów kaucyjnych.
Jeśli przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach nie utworzą systemu lub nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów, będą musieli zapłacić opłatę produktową.