NEWSPOL

Od 1 kwietnie duże podwyżki cen żywności

Obniżone stawki VAT na żywność mają obowiązywać tylko do końca marca, tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużone – podaje we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Odczujemy to w naszych portfelach.

Jako powód podało utrzymujący się trend spadkowy inflacji i spadek tempa wzrostu cen żywności.

VAT jest podatkiem cenotwórczym, co oznacza, że o tyle wzrosną ceny w sklepach. Podatek VAT płacony jest przez konsumenta, a więc czeka nas podwyżka cen żywności o 5 proc. – uważa Gantner.

Zaznaczył, że obecnie sytuacja jest inna niż rok temu — inflacja jest dużo mniejsza, co oznacza jednak, że ceny tak czy inaczej rosną z miesiąca na miesiąc. Rozmówca PAP wyjaśnił, że podniesienie VAT nie będzie dotyczyło całej żywności, bo część produktów nie podlegała zerowej stawce, podlegały jej natomiast produkty z tzw. koszyka podstawowego, tj. produkty mleczne, mięsne i zbożowe.

— Jest to dosyć duża podwyżka, natomiast nie sądzę, by to spowodowało załamanie popytu, bo przeżyliśmy już dużo większe podwyżki. Szczególnie że w niektórych kategoriach mogą być one niezauważalne dla konsumentów, np. cena mleka wzrośnie o kilka groszy — powiedział.

Zdaniem Gantnera przywrócenie VAT na produkty spożywcze „nie spotka się z dobrym przyjęciem konsumentów, którzy i tak uważają, że ostatnie dwa lata były wyjątkowo ciężkie i żywność bardzo mocno podlegała presji inflacyjnej”. Inflacja na żywność przekraczała średnią inflację na inne dobra i usługi — dodał.

Przypomnijmy, że obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5-proc. stawką podatku obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 roku. Zerowa stawka obejmuje podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż. 

Exit mobile version