NEWSPOL

OD DZIŚ OGROMNE ZMIANY DLA POLAKÓW! W KOŃCU ZNOSZENIE OBOSTRZEŃ!

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (15.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 22 267 (w tym 2 408 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3570), wielkopolskiego (2589), kujawsko-pomorskiego (2481), śląskiego (1723), dolnośląskiego (1531), lubelskiego (1486), łódzkiego (1394),zachodniopomorskiego (1248), pomorskiego (1240), warmińsko-mazurskiego (1148), małopolskiego (1028), świętokrzyskiego (714), lubuskiego (616), podlaskiego (596), podkarpackiego (440), opolskiego (348).

115 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
86 osoby zmarło z powodu #COVID19, 292 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Skrócona izolacja, zmiany w kwarantannie

Od wtorku izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2, skrócona została do 7 dni. Liczona jest teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie od otrzymania jego wyniku.

Izolacja i kwarantanna to dwa pojęcia, które są często mylone przez społeczeństwo. Choć ich finalne znacznie jest podobne, te dwa pojęcia znacznie się od siebie różnią. Izolacja domowa to odosobnienie osoby, która otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19, nie jest hospitalizowana i nie została skierowana do izolatorium.

Kwarantanna z kolei dotyczy osób teoretycznie zdrowych, które były narażone na kontakt z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, przekroczyły granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, mają niepokojące objawy infekcji lub zostały skierowane na test.

Kwarantanna będzie naliczana dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Oznacza to, że z końcem izolacji osoby zakażonej skończy się również kwarantanna współdomowników.

Osoby zaszczepione będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny, jeżeli zrobią test na koronawirusa i otrzymają wynik negatywny.

Cezary Kucharski w stanie ciężkim

Był reprezentant Polski, Cezary Kucharski, znajduje się w bardzo ciężkim stanie i walczy o życie. Takie informacje za pośrednictwem Twittera przekazał Krzysztof Stanowski.

49-latek przez wiele lat dbał o interesy Roberta Lewandowskiego. To właśnie on dopinał transfery snajpera do Borussii Dortmund oraz Bayernu Monachium. Później ta dwójka popadła jednak w duży konflikt.

Ze wpisu Marcina Szymczyka z portalu legia.net wynika, że Kucharski jest w ciężkim stanie co najmniej od piątku 11 lutego.

„Od piątku się modlę, nic innego mi nie pozostało. Mam nadzieję, że wygra ten mecz! Być może najtrudniejszy w jego życiu” – pisze dziennikarz na Twitterze.

Jak ustaliła Interia, w ostatnim czasie Kucharski zachorował, ale szczegółów jego dolegliwości nie ujawniono. W ostatnim czasie Kucharski przebywał w Hiszpanii. Czekała go operacja, przed którą został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. 

Smutne wieści z Poznania. Nie żyje Wojciech Kalwat

W poniedziałek Teatr Polski w Poznaniu poinformował o śmierci Wojciecha Kalwata. Aktor wystąpił w wielu popularnych serialach, m.in. w „Świecie według Kiepskich”, „Prawie Agaty”, „Pierwszej miłości”, „Wiedźminie” oraz „Lokatorach”. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą.

„Trzeba się w życiu cieszyć ze wszystkiego – również z drobiazgów – mówił w rozmowie nagranej podczas pandemii. – Mnie radość sprawia to, że żona budzi się uśmiechnięta” – wspominają słowa artysty koledzy z Teatru Polskiego w Poznaniu. Aktor zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Wojciech Kalwat urodził się w 1951 roku. Ukończył Wydział Lalkarski PWST w Krakowie. Zanim dotarł do Poznania, pracował w teatrze w Wałbrzychu, następnie w Płocku i Bydgoszczy. W 2004 roku zaczął pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu, gdzie występował przez wiele lat. W rozmowie z portalem epoznan.pl w trakcie pandemii podkreślał, że trzeba się cieszyć z życia.

Spoczywaj w pokoju [*]

Minister zdrowia Adam Niedzielski: koniec maseczek, mniej obostrzeń

Minister pytany, czy jest szansa na rezygnację z obowiązujących obostrzeń, odparł, że w perspektywie miesiąca – bo przewidywania są, że piąta fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni – będzie rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji.

– W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest realną perspektywą znoszenia restrykcji – powiedział Niedzielski.

Dopytywany o to, czy nie będzie już limitów i obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach dodał, że maseczki z nami pozostaną, ale jako zalecenie, a nie obowiązek.

„Jeśli chodzi o maseczki, będę zalecał przede wszystkim, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji. Myślę, że będzie to istotna prewencja zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny” – powiedział Niedzielski

Exit mobile version