SSieć odzieżowa Esprit bankrutuje. Europejska centrala firmy już rozpoczęła postępowanie upadłościowe, co wpływa także na placówki w Polsce.
Przez wiele miesięcy losy marki były niepewne, ale nie udało się znaleźć nabywców.
Pracę straci około 1,3 tys. osób.
Niemiecka marka odzieżowa Esprit, dobrze znana również w Polsce, ogłasza upadłość.
Po tym jak upadłość ogłaszały kolejne oddziały, teraz również spółka Esprit Europe rozpoczęła postępowanie upadłościowe.
Spółka zarządza sklepami firmy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech i Polsce.
W sumie pracę ma stracić ponad 1300 osób.
Upadłość jest wynikiem bankructw kolejnych spółek, które działały w ramach grupy.
Serwis „wiadomoscihandlowe.pl” donosi, że firma szukała nabywców dla swoich operacji w Europie, jednak proces ten zakończył się niepowodzeniem, w wyniku czego około 1300 osób straci pracę.
Naszym celem było, aby spółki Esprit mogły kontynuować swoją działalność z nowym właścicielem i zachować jak najwięcej miejsc pracy.
Niestety, musimy przyznać, że wszystkie zainteresowane strony nie są gotowe podjąć tego ryzyka lub podejmują je w bardzo ograniczonym zakresie – powiedział w rozmowie z „ZDF” kierownik ds. restrukturyzacji Esprit Christian Gerloff.
Sklepy Esprit oferują szeroką gamę produktów, w tym odzież, akcesoria, obuwie oraz elementy wystroju domowego.
W Polsce stacjonarne sklepy Esprit znajdują się m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Katowicach, Szczecinie i we Wrocławiu. Najwięcej firmowych lokali (sześć) działa obecnie w Warszawie.
Marka odzieżowa Esprit, założona przez Susie Tompkins Buell i Douglasa Tompkinsa, posiada sieć butików w 40 krajach na całym świecie.
Mimo swojej popularności i renomy, od pewnego czasu zmagała się z problemami.
Odkąd chińska miliarderka Karen Lo stała się największym akcjonariuszem marki podczas pandemii koronawirusa, firma opracowywała nową strategię.
Strategia miała na celu utrzymanie niskich cen, przyciągnięcie młodych klientów oraz redukcję kosztów poprzez zmniejszenie liczby dostawców.
Plan jednak nie powiódł się, a hurtowa sprzedaż radykalnie się zmniejszyła.
Upadek Esprit oznacza utratę pracy przez około 1300 pracowników.
Wkrótce więcej informacji.