NEWSPOL

Ograniczenia w płatnościach gotówką! Będą limity

Płatności gotówkowe, czyli transakcje dokonywane przy użyciu gotówki (banknotów i monet), są tradycyjnym sposobem regulowania należności. Mimo rosnącej popularności płatności bezgotówkowych, takich jak karty kredytowe, debetowe czy mobilne płatności, gotówka nadal odgrywa istotną rolę w wielu krajach, w tym w Polsce.

Chociaż płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne, szczególnie w większych miastach i wśród młodszych pokoleń, gotówka wciąż jest ważnym środkiem płatniczym, zwłaszcza na obszarach wiejskich i wśród starszych osób. Wprowadzenie nowych technologii, takich jak płatności mobilne, może stopniowo zmniejszać udział gotówki w obiegu, ale nie można spodziewać się jej całkowitego wyeliminowania w najbliższym czasie.

Większość małych przedsiębiorców preferuje rozliczanie transakcji gotówkowo, gdyż jest to dla nich po prostu wygodniejsze. Jednak dokonując transakcji gotówkowych, przedsiębiorcy muszą uważać na limit tego typu transakcji.

Parlament Europejski przyjął pakiet ustaw wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Płatności gotówkowe będą możliwe tylko do kwoty 10 tys. euro. roku!

Unia Europejska dąży do ograniczenia płatności gotówkowych i chce:

ustanowić GÓRNY limit na poziomie 10 tysięcy euro (ok. 43 tys. zł) dla wszystkich krajów EU,
wprowadzić obowiązkową weryfikację klienta przy wydatkach powyżej 3 tysięcy euro czyli 13 tys. zł.
Limit ten będzie dotyczył:

transakcji między firmami,
transakcji między konsumentami a przedsiębiorcami.
Nowe przepisy mają obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 2027 roku.

W styczniu rada UE i Parlament Europejski wstępnie porozumiały się ws. zaostrzenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowania terroryzmu i omijania sankcji. Elementem przepisów jest ograniczenie płatności gotówkowych, których górny limit ustalono na 10 tys. euro dla wszystkich krajów Wspólnoty. Jednocześnie państwa członkowskie mogą ustanowić niższy limit.

Nowe regulacje mają obowiązywać we wszystkich krajach UE. Należy jednak podkreślić, że limit ma dotyczyć profesjonalnych uczestników rynku – czyli w praktyce ma obowiązywać w przypadku transakcji zawieranych między przedsiębiorcami a osobami fizycznymi. Jeśli stronami transakcji będą wyłącznie osoby fizyczne, limit nie będzie obowiązywać.

Limit dla transakcji gotówkowych może być uciążliwy zwłaszcza dla osób starszych, które będą chciały dokonać większego zakupu (np. samochodu czy mieszkania), a pieniądze gromadziły do tej pory nie na koncie bankowym, a w gotówce (pod warunkiem, że sprzedającym będzie przedsiębiorca).

Z drugiej strony można jednak założyć, że większość Polaków dokonuje transakcji na większe kwoty w formie bezgotówkowej, w tym m.in. przelewem, zwłaszcza jeśli sprzedającym jest firma. Tym samym ograniczenie, choć kontrowersyjne, nie powinno być mocno kłopotliwe – zwłaszcza ze względu na ustanowienie limitu na stosunkowo wysokim poziomie.

Wkrótce więcej informacji.

Exit mobile version