NEWSPOL

PILNE: Bardzo niebezpieczny pył dociera nad Polskę!

Nowa fala pyłu saharyjskiego może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej i wschodniej części Morza Śródziemnego – wynika z prognozy Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Według szacunków we wskazanych rejonach najnowsza fala osiągnie szczyt w czwartek i piątek.

Według CAMS pył saharyjski przemieszcza się od poniedziałku przez centralną i wschodnią część Morza Śródziemnego. Przez kilka najbliższych dni oczekiwane są wysokie stężenia tzw. pyłu grubego (PM10) w Bułgarii, Grecji, czy na Cyprze.

Wartości stęzenia tego pyłu znacząco przekraczają średni 24-godzinny poziom stężenia, wynoszący 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m³), ustanowiony przez UE dla jakości powietrza. “Wskazuje to na znaczne pogorszenie jakości powietrza oraz możliwość wystąpienia zamglonego nieba” – komentuje CAMS w informacji przesłanej PAP.

Jak informuje CAMS nadchodząca fala pyłu saharyjskiego może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi z powodu zwiększonego stężenia pyłu grubego – PM10 na poziomie gruntu. Przewiduje się, że wartości tego wskaźnika mogą dwukrotnie przekroczyć normy określone przez Europejską Agencję Środowiska dotyczące jakości powietrza.

Pył saharyjski, znany również jako saharski pył, jest naturalnym zjawiskiem polegającym na przenoszeniu drobnych cząsteczek pyłu z Sahary przez atmosferę na znaczne odległości, często aż do Europy, Ameryki Północnej, a nawet Amazonii. Mimo że jest to zjawisko naturalne, pył saharyjski może mieć różne skutki dla zdrowia i środowiska.

Problemy z układem oddechowym: Drobne cząsteczki pyłu mogą wnikać głęboko do płuc, powodując problemy z oddychaniem, zwłaszcza u osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Podrażnienia oczu i skóry: Kontakt z pyłem może powodować podrażnienia oczu oraz skóry.Alergie: Osoby cierpiące na alergie mogą odczuwać nasilenie objawów podczas zwiększonego stężenia pyłu saharyjskiego w powietrzu.

Środki ostrożności:

Monitorowanie jakości powietrza: W regionach narażonych na pył saharyjski warto śledzić prognozy i jakość powietrza.

Ograniczenie aktywności na zewnątrz: W dniach o wysokim stężeniu pyłu zaleca się ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu, zwłaszcza dla osób wrażliwych.

Stosowanie maseczek ochronnych: Noszenie maseczek może pomóc w ograniczeniu wdychania pyłu.

Zamykanie okien i drzwi: Ograniczenie dostępu pyłu do wnętrz poprzez zamykanie okien i drzwi może pomóc w utrzymaniu czystości powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Ten epizod przemieszczania się pyłu saharyjskiego jest kontynuacją dwóch wcześniejszych, które miały miejsce między 3 a 7 czerwca. Pierwszy z nich również dotknął południowo-wschodniej Europy i wschodniego obszaru Morza Śródziemnego, drugi przeszedł przez północno-zachodnią Afrykę, docierając do Półwyspu Iberyjskiego, południowej Francji i północnych Włoch.

Przemieszczanie się pyłu saharyjskiego przez Morze Śródziemne do Europy nie jest czymś niezwykłym. Obserwacje z ostatnich lat pokazują wzrost intensywności i częstotliwości tych zdarzeń w niektórych częściach Europy, co podkreśla znaczenie stałego monitorowania naszej atmosfery w celu zrozumienia, jak tego typu zdarzenia wpływają na jakość powietrza

– mówi Mark Parrington, starszy naukowiec CAMS, cytowany przez “radio ZET”

Obserwacje z ostatnich lat pokazują wzrost intensywności i częstotliwości tych zdarzeń w niektórych regionach Europy. Mark Parrington, starszy naukowiec z Copernicus Atmosphere Monitoring Service, podkreśla znaczenie ciągłego monitorowania naszej atmosfery w celu lepszego zrozumienia wpływu tych zdarzeń na jakość powietrza.

Dane CAMS są fundamentalne w śledzeniu najnowszego długodystansowego transportu pyłu z dużą dokładnością, pomagając nam przygotować się na jego potencjalnie negatywne skutki – powiedział Vassilis Amiridis, dyrektor ds. badań Obserwatorium w Atenach (NOA) w Grecji

Pył saharyjski z masami ciepłego powietrza dociera również do Polski. Pod koniec marca pojawił się nad Tatrami.

Wkrótce więcej informacji.

Exit mobile version