NEWSPOL

PILNE! Kolejny potężny cios w Rosję Putina!

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (06.04).

Mamy 1 571 (w tym 160 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (296), dolnośląskiego (160), śląskiego (159), wielkopolskiego (124), małopolskiego (106), lubelskiego (98), łódzkiego (92), zachodniopomorskiego (87),pomorskiego (84), podkarpackiego (58), kujawsko-pomorskiego (55), warmińsko-mazurskiego (51), świętokrzyskiego (49), lubuskiego (44), podlaskiego (37), opolskiego (33). 38 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.12 osób zmarło z powodu #COVID19, 65 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 973 557/ 115 472 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Nowa Zelandia uderza w Putina. Nowe kary dla Rosji

Rząd Nowej Zelandii rozszerza sankcje przeciwko Moskwie w odpowiedzi na okrucieństwa popełnione wobec ludności cywilnej w ukraińskiej Buczy. Tym razem Wellington uderza w import produktów z Rosji.

W odpowiedzi na zbrodnie dokonane w Buczy Nowa Zelandia wprowadza cło na rosyjski import w wysokości 35 proc. – podaje The Kyiv Independent. 
Rząd Nowej Zelandii powiedział również, że rozszerzy istniejące zakazy eksportu na produkty przemysłowe związane ze strategicznym przemysłem rosyjskim.

Orban rozmawiał z Putinem. Poddaje w wątpliwość rosyjską masakrę w Buczy

Premier Węgier najpierw zadeklarował publicznie, że nie poprze sankcji na gaz i ropę z Rosji. Poddał następnie w wątpliwość rosyjską masakrę w Buczy. W czasie konferencji prasowej Orban oświadczył, że: „żyjemy w takich czasach, gdy nie można wierzyć nawet temu, co widzimy na własne oczy.”

W trakcie rozmowy Orbana z Putine, premier Węgier miał zwrócić się do rosyjskiego prezydenta o wstrzymanie ognia w Ukrainie. Premier Węgier miał zaprosić Putina do wzięcia udziału w rozmowach pokojowych. Te miałyby się odbyć na Węgrzech w towarzystwie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Francji Emanuela Macrona i kanclerza Niemiec Olafa Scholza. 

– Odpowiedź była pozytywna, ale Putin zastrzegł, że do spotkania może dojść pod pewnymi warunkami – powiedział Orban, cytowany przez Reutera.

Orban zadeklarował jednak, że Węgrzy nie ulegną naciskom, by rozszerzyć sankcje na Rosję dotyczące importu gazu i ropy. – Nie mamy też problemu z ewentualnymi płatnościami za rosyjski gaz w rublach – dodał.

Powiedział też, że Węgry powinny wzmacniać sojusz z Polską, która jest „strategicznym sojusznikiem w Unii Europejskiej”.

Stopy procentowe znowu w górę.

W ciągu ostatniego miesiąca od ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej stawka WIBOR wzrosła o prawie 0,9 pkt. proc. i o tyle trzeba więcej płacić odsetek od większości kredytów w Polsce. To reakcja na przyśpieszenie inflacji, która w marcu wyszła na poziomy dwucyfrowe. Okazuje się, że RPP dostosowała się do wzrostu tej stawki, bo jej członkowie zaordynowali podwyżkę o aż 1 pkt. proc. To dwukrotnie więcej niż oczekiwał rynek.

To siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc.

Uchwała RPP wchodzi w życie 7 kwietnia br.

Przed tą serią podwyżek główna stawka wynosiła zaledwie 0,1 proc. i była najniższa w historii. Teraz nie tylko przebiła poziom sprzed pandemii (1,5 proc.), ale też trzykrotnie go przekracza, osiągając najwyższą wartość od grudnia 2012 roku.

RPP zaskoczyła. Średnia prognoz sugerowała wzrost stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Niektórzy ekonomiści odważniej szacowali podwyżkę o 0,75 pkt proc. Okazało się, że bankierzy poszli jeszcze dalej.

Czeskie wsparcie dla Ukrainy. Wysyłają czołgi i bojowe wozy piechoty

Kilkadziesiąt czołgów T-72 i bojowych wozów piechoty przyjechało w poniedziałek z Czech pociągiem na Ukrainę. To prezent od czeskiej armii, który Czechy uzgodniły z sojusznikami z NATO.

Republika Czeska jest jednym z niewielu krajów, które mogły dostarczyć Ukrainie takie uzbrojenie. Spośród krajów sąsiednich jeszcze tylko Słowacja posiada w magazynach niewielką liczbę starszych czołgów oraz Węgry, które odmówiły jednak dostaw broni na Ukrainę i zakazały też jej transportu przez swoje terytorium. 

Minister Czernochova nie potwierdziła w Izbie Poselskiej wysłania czołgów oraz BWP na Ukrainę. – Pewnie interesowałoby was, czy potwierdzę lub zdementuję fotografie krążące w mediach społecznościowych. Zapewnię tylko, że Republika Czeska pomaga Ukrainie wszystkimi siłami – oświadczyła szefowa resortu obrony i dodała, że Czechy będą nadal dostarczać na Ukrainę zarówno lekkie, jak i ciężkie uzbrojenie.

Exit mobile version