NEWSPOL

PILNE! Sanepid zamknął już 19 kąpielisk nad Bałtykiem! Jest niebezpiecznie!

Ważny komunikat dla turystów, sanepid zamyka kąpieliska

Obrzydliwy szlam i uciążliwy smród nie tylko utrudniają odpoczywanie na plaży, ale stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia ludzi. Pomorski sanepid z tego powodu zamknął już 19 kąpielisk i plaż. Które konkretnie?

Każdego roku Sanepid zamyka kolejne plaże nad Bałtykiem. Powodem jest zakwit sinic, które psują wakacje wielu miłośnikom kąpieli. Dlatego, zanim wyjedziemy nad wodę, warto sprawdzić, które miejsca zbadała inspekcja sanitarna. Pamiętajmy, że kąpiąc się „na dziko”, narażamy zdrowie.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że u osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

– wysypka na skórze,

– swędzenie i łzawienie oczu,

– wymioty,

– biegunka,

– gorączka,

– bóle mięśni i stawów.

GIS przypomina, że zakwitem wody nazywamy zmianę jej zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. „Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego. Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe. Zależy to od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste, lub trawiaste. Takie zakwity glonów czasami mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika” – informuje.

Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której doszło do toksycznego zakwitu sinic. Dlatego należy bezwzględnie stosować się do zakazu kąpieli we wskazanych kąpieliskach.

Serwis Kąpieliskowy GIS informuje, że 12 sierpnia sinice zakwitły w Gdańsku Jelitkowo i Orle. Jednak pozostałe kąpieliska (Świbno, Sobieszewo, Stogi oraz trzy plaże w Brzeźnie) są otwarte.

W Sopocie dla turystów aktualnie nie jest dostępne żadne z siedmiu kąpielisk. Podobna sytuacja występuje w Gdyni, gdzie zamknięte są wszystkie miejskie plaże — w Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie.

Czerwone flagi wywieszono również nad Zalewem Szczecińskim. Ze względu na sinice nie można korzystać z plaż w Jantarze, Mechelinkach, Mikoszewie oraz Rewie (wszystkie nad Zatoką Gdańską). Kąpać nie można się także w Stepnicy i Trzebieży (Zalew Szczeciński).

Wrocław. Pies zatruty po kąpieli w Odrze. 

Katastrofa ekologiczna w wodach Odry zwaliła Polskę z nóg. Pojawiają się już różne scenariusze, tłumaczące fakt, dlaczego tony śniętych ryb wyławiane są z wody. Wiadomo także, że z powodu zatrucia cierpią inne organizmy, takie jak ssaki.

Od kilkunastu dni pojawiają się doniesienia o skażeniu Odry i śniętych rybach. Niemieckie służby twierdzą, że w wodzie wykryto rtęć. Tymczasem do przychodni weterynaryjnej we Wrocławiu trafił pies, który po wykąpaniu się w Odrze dostał silnych objawów zatrucia.

Weterynarze apelują


„Nie pozwalajcie psom kapać się w Odrze ani w jej dopływach! Filer niestety wszedł do wody, jego stan jest bardzo poważny. Woda jest zatruta, podobno mezytylenem oraz rtęcią. Taka kąpiel jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia Waszych podopiecznych oraz także Was samych!” – napisano na Facebooku przychodni weterynaryjnej.

Pies Filer wykąpał się w Odrze w niedzielę i od tego czasu dręczą go wymioty z krwią, biegunka, brak apetytu i problemy neurologiczne. Piesek pod okiem dzielnych weterynarzy walczy o życie.

W klinice Mateusza Goli zwierzęciu pobrano surowicę pod kątem stężenia rtęci. Jednak na wyniku badania trzeba czekać od trzech do pięciu dni. W tym okresie Filer musi pozostać pod opieką weterynarzy.

Exit mobile version