Wrocławski magistrat przypomina, że w związku z aktualną sytuacją hydrologiczną, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zdecydował o zamknięciu dla ruchu pieszego i kołowego wybranych mostów, ulic oraz przejść dla pieszych i rowerzystów znajdujących się pod przeprawami.
W czwartek, o godzinie 16:25, poziom Odry na stacji pomiarowej w Trestnie osiągnął 641 cm, podczas gdy stan alarmowy wynosi 450 cm.
„W nadchodzących dniach przez Wrocław przepłyną wyjątkowo duże ilości wody” – poinformował Urząd Miejski Wrocławia.
Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że przez miasto przechodzi obecnie fala wezbraniowa, co spowodowało liczne utrudnienia komunikacyjne.
Zamknięte zostały niektóre mosty, ulice oraz przejścia dla pieszych, o czym poinformował w czwartek przed godziną 15:00 Urząd Miejski Wrocławia.
W komunikacie podano listę zamkniętych obiektów:
- Mosty Średzkie (ruch odbywa się równoległymi mostami tramwajowymi),
- Most Brodzki,
- Most Marszowicki oraz ul. Marszowicka,
- Ulica Opatowicka,
- Ulica Starodworska,
- Ulica Ślęzoujście,
- Ulica Ludowa,
- Odcinek drogi między pętlą autobusową Ratyń (od ronda przy ulicach Wojska Polskiego i Gromadzkiej) a mostem Ratyńskim (pod wiaduktem al. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego).
Zamknięto również ciągi pieszo-rowerowe pod mostami: Pokoju, Warszawskimi, Jagiellońskimi, Szczytnickim oraz kładki: Zwierzyniecką i Złotnicką.
Pieszym zabroniono również wstępu na Jaz Opatowicki i most Jarnołtowski. Obowiązuje także zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.
Według informacji IMGW, aktualny poziom wody na Odrze w Trestnie wynosi 641 cm, zarejestrowany o godzinie 14:10. Dane te szybko się zmieniają – o godzinie 14:00 poziom wody wynosił 644 cm.
Instytut informuje, że fala wezbraniowa osiąga swoje kulminacyjne wartości.
Historyczny rekord z 1997 roku to 724 cm. „Miejski system ochrony wytrzymał napór wody, która od kilkunastu dni zagraża Dolnemu Śląskowi i okolicznym regionom.
W najbliższym czasie przez Wrocław przepłyną niespotykane wcześniej ilości wody” – podał Urząd Miejski Wrocławia.
„Nasze główne działania skupiają się na utrzymaniu integralności wałów i śluz. Drobne przecieki, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, nie są priorytetem służb w tym momencie” – dodano w komunikacie.
Wkrótce więcej informacji.