NEWSPOL

Ponad 230 tysięcy Polaków otrzyma wezwanie! Za niestawienie się grozi surowa kara

Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło przygotowania do nadchodzącej kwalifikacji wojskowej, w ramach której wysyła wezwania do Polaków – zarówno młodych mężczyzn, jak i innych obywateli.

Łącznie wezwania trafią do 230 tysięcy osób.

Niestawienie się przed komisją wojskową może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Zgodnie z przepisami, wezwania do kwalifikacji wojskowej są przekazywane przez lokalne władze, czyli wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Dokumenty muszą dotrzeć do adresatów co najmniej siedem dni przed wyznaczonym terminem kwalifikacji.

Osoby, które z ważnych powodów nie będą mogły się stawić, powinny poinformować o tym swoje lokalne władze.

Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku zostanie przeprowadzona jednocześnie w całym kraju, od 3 lutego do 30 kwietnia.

Oficjalny termin ogłoszenia kwalifikacji zaplanowano na 20 stycznia 2025 r.

Podczas kwalifikacji, które będą odbywać się w Wojskowych Komendach Uzupełnień, każda osoba uzyska jedną z czterech kategorii: A, B, D lub E. Obowiązek stawienia się na kwalifikację wojskową mają:

Wezwania mogą też otrzymać kobiety, jeśli ich kwalifikacje są istotne dla służby wojskowej, oraz inne osoby pełnoletnie, niezależnie od wykształcenia, które do końca roku kalendarzowego kończą 60 lat i są zainteresowane przystąpieniem do kwalifikacji.

Udział w kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowy, a brak usprawiedliwienia nieobecności może prowadzić do sankcji, takich jak grzywna.

W poważniejszych przypadkach osoba niestawiająca się może zostać doprowadzona przez policję.

Wezwanie nabiera mocy prawnej po jego doręczeniu, dlatego tylko wtedy, gdy dokument trafi do adresata, mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.

W myśl art. 681 pkt. 1 ustawy o obronie Ojczyzny, osoba, która unika kwalifikacji wojskowej lub odmawia przedstawienia wymaganych dokumentów, podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.

Exit mobile version