Sejm pracuje nad projektem ustawy budżetowej na 2025 rok, w której rząd zaplanował tylko jedną waloryzację rent i emerytur.
Jednak najnowsze prognozy Narodowego Banku Polskiego (NBP) wskazują, że może być potrzebna dodatkowa podwyżka świadczeń, ponieważ inflacja w pierwszej połowie przyszłego roku może znacząco wzrosnąć.
Przyjrzeliśmy się temu, jak zmiany te mogą wpłynąć na wypłaty dla seniorów w 2025 roku.
Planowana od 1 marca 2025 r. waloryzacja emerytur ma wynieść 5,52 proc., co zostało zabezpieczone w projekcie budżetu na poziomie ponad 20 miliardów złotych.
Rząd i NBP są zgodni co do wysokości tegorocznej inflacji, jednak przewidywania co do wzrostu cen w nadchodzącym roku różnią się.
W opublikowanych przez NBP prognozach przewiduje się, że w pierwszym i drugim kwartale 2025 roku inflacja może gwałtownie wzrosnąć – ceny mogą być wyższe nawet o 5,2 proc. w porównaniu z początkiem roku.
Jeśli taki scenariusz się spełni, możliwe będzie wprowadzenie drugiej waloryzacji świadczeń, o ile stosowna ustawa zostanie uchwalona.
Kilka tygodni temu rząd rozpatrywał projekt ustawy, który zakładał dodatkową, tzw. „zaliczkową” waloryzację emerytur, uruchamianą w sytuacji, gdy inflacja za pierwsze półrocze przekroczy 5 proc.
Według projektu Ministerstwa Rodziny, taka waloryzacja miałaby wejść w życie 1 września.
Rząd jednak na razie odłożył decyzję o wprowadzeniu przepisów.
„Rada Ministrów wróci do prac nad projektem, jeśli pojawi się ryzyko przekroczenia 5-procentowej inflacji. Obecnie Ministerstwo Finansów nie zakłada jednak takiego wzrostu” — podało Centrum Informacyjne Rządu na początku września.
W świetle najnowszych prognoz rząd może jednak potrzebować szybkiego powrotu do projektu na początku przyszłego roku, aby przygotować stosowne przepisy.
Prognoza NBP, zakładająca inflację na poziomie 5,2 proc. w 2025 roku, jest scenariuszem optymistycznym.
Na jej podstawie opracowaliśmy symulacje, które pokazują, jak zmienią się wypłaty w przypadku pierwszej, marcowej waloryzacji wynoszącej 5,52 proc. oraz ewentualnej wrześniowej waloryzacji na poziomie 5,2 proc.
NBP ostrzega również, że jeśli nie zostaną utrzymane osłony na ceny energii elektrycznej, inflacja może przekroczyć nawet 6 proc., co dodatkowo podnosi ryzyko konieczności drugiej waloryzacji świadczeń.