Informacje o koronawirusie w Polsce
Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.
Tak jest też i dzisiaj (22.01).
Oto wpis ministerstwa:
Mamy 9 589 (w tym 914 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z Mamy 18 792 (w tym 2 078 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (2648), mazowieckiego (2600), kujawsko-pomorskiego (2161), łódzkiego (1242), dolnośląskiego (1199), śląskiego (1163), pomorskiego (1134), lubelskiego (1124),zachodniopomorskiego (1120), warmińsko-mazurskiego (1084), małopolskiego (859), świętokrzyskiego (629), lubuskiego (615), podlaskiego (462), opolskiego (351), podkarpackiego (290). 111 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.103 osoby zmarły z powodu #COVID19, 222 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Jarosław Kaczyński zapowiada radykalną rozbudowę armii
Rząd przyjął projekt ustawy o obronie ojczyzny. Ma ona, między innymi, dać możliwość odbywania dobrowolnie zasadniczej służby wojskowej. – Potrzebujemy pokoju, chcemy pokoju. To stare powiedzenie „chcesz pokoju, szykuj się na wojnę” jest cały czas aktualne. Musimy z tego wyciągnąć daleko idące wnioski – przekazał Jarosław Kaczyński.
– Polska musi być bezpieczna, Ukraina musi być ocalona – zaznaczył Kaczyński. Jak zauważył, ostatnie działania Rosji w tej sprawie zaburzają kwestię obowiązującego w skali globalnej prawa międzynarodowego. – Jeśli to, co robi Putin zostanie zaakceptowane, to będzie to oznaczało, że są państwa, które po prostu nie muszą przestrzegać prawa ani reguł ustanowionych w świecie cywilizowanym. A to musi się skończyć tragicznie – mówił dalej.
– Jest ryzyko starcia w skali europejskiej i światowej, bo tak jak na Ukrainie, zaczynały się konflikty na całym świecie – przestrzegał prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Trzeci stopień alarmowy w zakresie cyberbezpieczeństwa CHARLIE-CRP
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, którym podwyższył stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP – poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni i jest ściśle powiązane z sytuacją na Ukrainie, wywołaną działalnością sił rosyjskich.
– Stopień alarmowy oznacza, że mogą pojawić się ataki cybernetyczne na portale i strony instytucji publicznych, w tym także samorządowych, powodujące ich unieruchomienie lub uniemożliwienie skorzystania z usług elektronicznych. Dotyczy to także infrastruktury krytycznej, czyli np. dostaw energii elektrycznej czy wody. W celu zapobieżenia takiej sytuacji, wprowadzony został stopień alarmowy. Wprowadziliśmy całodobowe dyżury administratorów oraz osób uprawnionych do podejmowania decyzji w sprawie bezpieczeństwa systemów. Uważnie monitorujemy sytuację – mówi Tymoteusz Przybylski, dyrektor Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu.
14 lutego doszło do cyberataku na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, o czym poinformował dyrektor LPR prof. Robert Gałązkowski.
Jest to zamach na jednostkę, która każdego dnia niesie pomoc ludziom – chorym oraz poszkodowanym w wypadkach i nagłych zachorowaniach. Po raz pierwszy w historii LPR ktoś próbował zachwiać działaniem Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego oraz lotniczego transportu sanitarnego
– mówił Gałązkowski.
Putin wydał rozkaz. Rosyjskie wojska wkraczają na terytorium Ukrainy
Rosyjskie wojsko wkracza do Donbasu. Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził w poniedziałek wysłanie żołnierzy mających prowadzić „działania pokojowe” do dwóch kontrolowanych przez separatystów regionów we wschodniej Ukrainie. Wcześniej prezydent Rosji uznał republiki ludowe – ługańską i doniecką – za niepodległe.
Uznanie niepodległości dwóch republik zostało przez zachodnie kraje, uznane jako złamanie prawa międzynarodowe. Jego ruch został również odebrany jako jednoznaczne zamknięcie drogi do pokojowego rozwiązania ws. Doniecka.
„Unia Europejska i jej partnerzy zareagują jednością, stanowczością i determinacją w solidarności z Ukrainą”- napisali przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na Twitterze.
Swoją opinię opublikował również na Twitterze premier Morawiecki:
„Decyzja o uznaniu samozwańczych 'republik’ to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego. To akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Niewybuch w szkole na Białołęce.
Na terenie szkoły podstawowej przy ulicy Podróżniczej natrafiono na niewybuch. Jak przekazała policja, teren został zabezpieczony. Na miejsce wezwano saperów.
Niewybuch – prawdopodobnie z okresu II wojny światowej o wielkości ok. 50 cm znaleziono podczas robót ziemnych na boisku w SP 257 przy ul. Podróżniczej.
„Ewakuowano ok. 450 uczniów. Młodsze dzieci zostały odebrane przez rodziców, starsze poszły do domów” – powiedziała Onyszko. Według relacji naocznych świadków saperzy dotarli już na miejsce. Teren szkoły zabezpiecza policja i straż miejska.