NEWSPOL

Stało się! Od 1 września krótszy tydzień pracy. Prezydent miasta zadecydował

Postulaty w kwestii skrócenia tygodnia pracy zyskują zwolenników. Nieformalne poparcie dla czterodniowego tygodnia pracy swoją drogą, eksperymenty w tym kierunku już występują. 

Idea wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy w Polsce wzbudza wiele dyskusji i ma swoje korzenie w modelach stosowanych w innych krajach, przede wszystkim we Francji, która wprowadziła takie rozwiązanie na początku lat 2000.

Jakie są zalety skrócenia godzin pracy?

Badania pokazują, że krótszy czas pracy może prowadzić do wzrostu efektywności pracowników.

Wypoczęci pracownicy są bardziej skoncentrowani i zmotywowani.

Skrócenie tygodnia pracy pozwala na lepsze godzenie życia zawodowego z prywatnym, co może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników.

Teoretycznie, skrócenie czasu pracy mogłoby prowadzić do konieczności zatrudnienia większej liczby pracowników, aby pokryć te same godziny pracy, co mogłoby zmniejszyć bezrobocie.

Więcej czasu wolnego może przyczynić się do większej aktywności społecznej i obywatelskiej, co jest korzystne dla społeczeństwa jako całości.

Od 1 września urzędnicy miejscy z Włocławka będą pracowali w skróconym wymiarze godzinowym. Ich tydzień pracy będzie liczył 35 godzin. Taką decyzję podjął prezydent miasta, Krzysztof Kukucki.

– Założenie jest takie, żeby nie skrócić godzin przyjmowania interesantów, żeby mieszkańcy mieli dostęp do urzędu w niezgorszej formie niż jest dziś.

Może nawet uda się je wydłużyć.

Ale o szczegółach będziemy jeszcze informować, tym bardziej że tak to sobie założyliśmy z naszymi partnerami, z którymi to będziemy chcieli wdrożyć – zapowiada cytowany przez wloclawek.naszemiasto.pl Krzysztof Kukucki, prezydent miasta.

– Da się? Da! 35-godzinny tydzień pracy we Włocławku już od 1 września! Prezydent @Kukucki ponownie pokazał, że dla chcącego nic trudnego skracając czas pracy włocławskich urzędników przy zachowaniu identycznego czasu otwarcia urzędu dla mieszkańców.

Gratulujemy prezydentowi Kukuckiemu świetnej decyzji, czas na całą Polskę – podaje Lewica na platformie X.

Nie jest przypadkowe, że pisze o tym akurat klub Lewica. T

o środowisko polityczne szczególnie mocno popiera inicjatywy w tym kierunku.

– Krótszy czas pracy za to samo wynagrodzenie – Lewica składa projekt ustawy o skróceniu czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo!

– To jest rozwiązanie, które odpowiada wyzwaniom dzisiejszej gospodarki, w której rozwija się robotyzacja i informatyzacja – mówili podczas konferencji prasowej posłowie Magdalena Biejat, Paulina Matysiak oraz Adrian Zandberg.

– 8-godzinny dzień pracy wprowadzono w Polsce 104 lata temu. Czas iść do przodu – podaje strona klub-lewica.org.pl.

Wspomniana inicjatywa pochodzi z roku 2022 jednak nie można wykluczyć, że w tej kadencji sejmu, ten sam klub postanowi całą sprawę odświeżyć.

Skrócony tydzień pracy w urzędzie miejskim obowiązuje od 1 lipca w Lesznie. Jak pisał portal money.pl, urzędnicy zarabiają tyle samo, co wcześniej oraz zachowali przysługującą im liczbę dni urlopowych.

– To pilotażowe działanie. Najbliższe miesiące pokażą, czy takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na wydajność i efektywność pracy w urzędzie, np. czy ilość obsługiwanych klientów lub wydanych decyzji nie ulegnie zmniejszeniu itp.

Będę to monitorować i analizować na podstawie sprawozdań, jakie przygotowywać będą naczelnicy i kierownicy – powiedział w czerwcu bieżącego roku prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki, cytowany w oficjalnym komunikacie.

Wkrótce więcej informacji.

Exit mobile version