Informacje o koronawirusie w Polsce:
Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.
Oto wpis ministerstwa:
Mamy 98 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (15), mazowieckiego (10), wielkopolskiego (10), dolnośląskiego (9), kujawsko-pomorskiego (8), małopolskiego (8), łódzkiego (6), zachodniopomorskiego (6), pomorskiego (4),świętokrzyskiego (4), lubelskiego (3), lubuskiego (3), podkarpackiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), opolskiego (2), podlaskiego (1). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 880 010 / 75 044 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Kolejny tragiczny w skutkach wypadek, są ofiary śmiertelne
Dwie osoby zginęły w wypadku z udziałem ośmiu samochodów, do którego doszło na drodze krajowej nr 8 w Magnicach. Trasa jest zablokowana. Policja wyznaczyła objazdy przez Tyniec Mały.
– Przed godz. 17 na drodze krajowej nr 8 między Wrocławiem a Łagiewnikami doszło do zderzenia dwóch busów, pięciu samochodów osobowych i ciężarówki – poinformował dyżurny dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – W wypadku śmierć poniosły dwie osoby – podał dyżurny w rozmowie z PAP.
Droga została zablokowana. Policja wyznaczyła objazdy. Jadąc drogą nr 8 od strony Kudowy-Zdróju w stronę Wrocławia, należy przejechać przez miejscowości Wierzbice i Gniechowice w kierunku drogi krajowej nr 35. Również osoby jadące w kierunku Kudowy proszone są o kierowanie się na drogę nr 35 przez miejscowość Gniechowice i Wierzbice.
Szczegóły dotyczące karambolu przekazał dyżurny wrocławskiej straży pożarnej.
Z jego relacji wynika, że dwie ofiary śmiertelne to mężczyźni, którzy jechali busem. Pracownicy budowlani w średnim wieku zginęli na miejscu.
Konferencja prasowa na temat walki z pandemią w Polsce
Michał Dworczyk poinformował na początku konferencji, że „spada dynamika rejestracji na szczepienia”. – To bardzo niepokojące zjawisko – podkreślił.
Dodał również, że niektóre punkty szczepień powszechnych będą zamykane. Powodem jest niewielkie zainteresowanie szczepieniami. – Dziś największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepień – przyznał Dworczyk
Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef KPRM i główny pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk ogłosił, że Polacy nie chcą się szczepić. W tej chwili w całej Polsce zaszczepionych jest (przynajmniej jedną dawką) lub zapisanych na szczepienie zaledwie 54 procent pełnoletnich osób, niestety brak chętnych na kolejne zabiegi. Dlatego też rząd zdecydował o zamknięciu części punktów szczepień powszechnych. Z drugiej strony szukają sposobów, by ludzi do szczepionek zachęcić.
– Dzisiaj rozpoczęliśmy również akcję dzwonienia do osób, które nie zapisały się jeszcze na szczepienie i zachęcania ich, by to zrobiły – poinformował szef KPRM. Mówił też o różnego rodzaju benefitach, np. dofinansowaniach dla gmin z dużym odsetkiem osób zaszczepionych.
Przypomniał też, że od czwartku rusza zmiana w przepisach: od teraz drugą dawką będzie można zaszczepić od ręki w dowolnym punkcie w Polsce.
Prof. Horban mówił także o wariancie Delta. – W Wielkiej Brytanii już zaczyna powoli dominować, pojawił się również i u nas. Ponad wszelką wątpliwość ten wariant zacznie powolutku dominować. Jedyną radą w tym momencie są szczepienia – podkreślił. – Szczepienie jest środkiem ratującym życie – zauważył ekspert.
Podczas konferencji pojawiło się pytanie o to, co jeśli wszelkie zachęty i Loteria Szczepionkowa nie przyniosą rezultatu. – Nie ma w tej chwili żadnych rozmów i w żadnym kraju nie ma wprowadzanych rozwiązań dot. przymusu szczepienia. WHO też takich zaleceń nie wydaje – powiedział szef KPRM, Michał Dworczyk, pytany o ewentualne działania rządu.
Bon 150 euro oraz darmowy internet, tak Grecja zachęca do szczepień młodzież
Bon o wartości 150 euro oraz darmowy internet przez miesiąc – takie „nagrody” mają otrzymać młodzi mieszkańcy Grecji w zamian za zaszczepienie się przeciw Covid-19. W ten niecodzienny sposób greckie władze chcą przyspieszyć akcję szczepień na początku wakacji 2021.
Grecki rząd chce przyspieszyć akcję szczepień przed letnim sezonem wakacyjnym. – To dług wobec młodych i dowód wdzięczności – tłumaczył na spotkaniu ministerialnym w poniedziałek szef rządu.
Premier Mitsotakis zapowiedział, że blisko 940 tys. młodych Greków w wieku 18-25 lat, którzy się zaszczepili lub dopiero to zrobią, będzie mogło otrzymać do końca roku bon wartości 150 euro. Dodatkową zachętą dla młodzieży ma być darmowy dostęp do internetu w telefonie przez cały sierpień.
Nowa akcja ma być skierowana do osób w wieku 18-25 lat. Młodzi Grecy będą mogli wydać otrzymane premie finansowe na wakacje oraz wydarzenia kulturalne od 15 lipca.
Rząd Grecji liczy, że takie działania pomogą przyspieszyć akcję szczepień na początku sezonu wakacyjnego.