Nad Wielką Brytanią pojawiła się chmura zawierająca dwutlenek siarki, która według prognoz może przesunąć się nad Polskę w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Mimo wysokiego stężenia dwutlenku siarki w powietrzu, brytyjscy meteorolodzy uspokajają, że nie stanowi on poważnego zagrożenia.
Chmura dwutlenku siarki, pochodząca z Islandii, dotarła do Wielkiej Brytanii 25 sierpnia.
Według stacji Sky News, toksyczne substancje zostały zarejestrowane w rejonach takich jak Londyn, Norwich i Hull.
Brytyjska służba meteorologiczna Met Office opublikowała uspokajający komunikat na ten temat.
Brytyjscy meteorolodzy poinformowali, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a także przedstawili najnowsze informacje na temat wpływu toksycznej chmury na jakość powietrza.
„Nieustannie obserwujemy wszystkie przypadki uwalniania dwutlenku siarki z Islandii.
Aktualne prognozy wskazują, że ich wpływ na zanieczyszczenie powietrza w Wielkiej Brytanii w najbliższych dniach będzie minimalny” – stwierdziło Met Office.
Wulkaniczny system Svartsengi, który przebudził się po około 780 latach, spowodował powstanie toksycznej chmury nad Europą 25 sierpnia.
Eksperci oceniają, że zawarty w niej dwutlenek siarki będzie miał „niewielki wpływ na jakość powietrza przy powierzchni ziemi”.
Nie można jednak wykluczyć, że chmura przemieści się także nad Polskę, co wynika z obecnych silnych wiatrów wiejących w kierunku południowym i wschodnim.
Przewiduje się, że chmura z islandzkiego wulkanu może dotrzeć maksymalnie nad północno-zachodnie i północne obszary Polski.
Dwutlenek siarki jest bezbarwnym gazem o ostrym zapachu, przypominającym palącą się zapałkę.
Wdychanie go może prowadzić do bólu gardła, kaszlu, kataru, pieczenia oczu, ucisku w płucach oraz trudności z oddychaniem.
Kontakt ze skórą może wywołać kłujący ból, pęcherze i zaczerwienienia.
Chociaż bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi może być ograniczone, zaleca się monitorowanie jakości powietrza, szczególnie w obszarach, nad którymi chmura ma się pojawić.
Osoby z chorobami układu oddechowego powinny zachować szczególną ostrożność i unikać wychodzenia na zewnątrz w przypadku pogorszenia się jakości powietrza.
Wkrótce pojawią się kolejne informacje.