Nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, które właśnie weszło w życie, precyzuje, kto może zostać wezwany do odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych – informuje „Fakt”. W tym roku, liczba osób wezwanych na ćwiczenia może sięgnąć nawet 200 tysięcy. Na liście poszukiwanych zawodów są m.in. kierowcy.
Powołania do wojska w 2024 r. Wojskowe Centrum Rekrutacji tylko w nadchodzącym roku może powołać na ćwiczenia nawet 250 tys. osób.
Wszystko w związku z działaniami Ministerstwa Obrony Narodowej. Opublikowano listę osób, które mogą dostać powołanie do odbycia służby wojskowej. W Polsce powszechny obowiązek służby wojskowej obejmuje mężczyzn.
W niektórych przypadkach obejmuje on także kobiety. Kogo dokładnie dotyczy? Powołania spodziewać może się każdy, kto podczas komisji wojskowej otrzymał kategorię wojskową „A”.
Osoby posiadające kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP to np. informatycy, lekarze, weterynarze, kierowcy kat. C i D. Potrzebne armii zawody to, m.in. kucharze, lekarze, kierowcy ciężarówek, informatycy, tłumacze, weterynarze, pielęgniarki, psychologowie, rehabilitanci.
Co ważne, w przypadku takich ważnych zawodów preferowane jest powoływanie na ćwiczenia wojskowe w weekendy, by np. nie utrudnić pracy szpitala.
Osoby wezwane do odbycia ćwiczeń wojskowych mogą spodziewać się, że ćwiczenia mogą trwać nawet do 3 miesięcy (w planie są również ćwiczenia 30-dniowe czy jednodniowe). Każdemu, kto zostanie wezwany, przysługuje bezpłatny urlop na ten czas oraz uposażenie zależne od zajmowanego stanowiska służbowego i stopnia wojskowego, które wynosi od 130 zł do 615 zł za dzień.
Ustawa o Obronie Ojczyzny z 2022 r. nie przewiduje obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet ani obowiązkowej kwalifikacji. Polki mogą służyć w wojsku z własnej woli. Przepisy dopuszczają jednak kwalifikację kobiet o umiejętnościach i specjalizacjach, które mogą przydać się polskiej armii. Powołanie mogą otrzymać też kobiety, które już wcześniej pełniły służbę wojskową.