NEWSPOL

Wyniki najnowszego sondażu

Poparcie dla partii politycznych w Polsce wciąż pozostaje na wyjątkowo wyrównanym poziomie, co jest rzadkim zjawiskiem w krajowym krajobrazie politycznym.

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie „19:30” i TVP Info wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość mogłyby liczyć na identyczny wynik, uzyskując po 29 proc. głosów.

Taki rezultat utrzymuje się drugi raz z rzędu, ponieważ oba ugrupowania osiągnęły ten sam poziom poparcia również w poprzednim sondażu Ipsos, przeprowadzonym w grudniu.

Na trzeciej pozycji w rankingu znalazła się Konfederacja, której poparcie wynosi obecnie 12 proc.

To jednak spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z wcześniejszym badaniem, co może sugerować pewne trudności formacji w utrzymaniu dotychczasowego elektoratu.

Trzecia Droga, będąca koalicją Polski 2050 i PSL, nie zanotowała żadnych zmian w poparciu.

Nadal może liczyć na 10 proc. głosów wyborców, co wskazuje na względną stabilność tej formacji.

Nieco lepiej wypadła Nowa Lewica, która zyskała 1 punkt procentowy i osiągnęła wynik 7 proc.

Z kolei partia Razem pozostaje na tym samym poziomie poparcia, wynoszącym 3 proc., co wskazuje na brak większych przesunięć w jej przypadku.

Pozostałe ugrupowania polityczne cieszą się jedynie niewielkim zainteresowaniem, które deklaruje 2 proc. respondentów. Warto również odnotować, że wzrosła liczba osób niezdecydowanych.

Aż 8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo zagłosowałoby w ewentualnych wyborach – to o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim badaniu.

Jeżeli chodzi o frekwencję wyborczą, deklarowana przez respondentów chęć udziału w wyborach wynosi obecnie 63 proc., z czego 51 proc. stanowczo deklaruje swój udział.

Jest to wynik nieco niższy w porównaniu z deklaracjami dotyczącymi wyborów prezydenckich, w których udział planuje 76 proc. badanych.

Dla porównania, w niedawnym sondażu United Surveys przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski Prawo i Sprawiedliwość odnotowało znaczny wzrost poparcia, osiągając wynik 32,4 proc., podczas gdy Koalicja Obywatelska zanotowała spadek o 2,1 punktu procentowego, uzyskując 29,2 proc.

Tego typu różnice między badaniami mogą wynikać zarówno z metodologii, jak i specyficznych okoliczności, w których były one przeprowadzane.

Badanie Ipsos zostało zrealizowane metodą mixed mode, łączącą wywiady telefoniczne (CATI) oraz internetowe (CAWI), w dniach 14-16 stycznia 2025 roku.

Wzięła w nim udział reprezentatywna próba 1000 osób, co pozwala na uzyskanie wiarygodnych wyników odzwierciedlających nastroje społeczne w Polsce.

Exit mobile version