Chcesz zadbać o swoją sylwetkę na wiosnę bez większych wyrzeczeń? Ta naturalna mikstura ma działanie odchudzające. W dodatku przygotujesz ją w łatwy sposób i za niewielkie pieniądze ze składników, które na pewno masz w swojej kuchni.
Woda z imbirem, cytryną i miodem to popularny napój o wielu korzyściach zdrowotnych. Jest nie tylko smaczny, ale także korzystny dla organizmu.
Imbir charakteryzuje się ostrym smakiem, a jego lista cudownych właściwości prawie nie ma końca. Ta niezwykła przyprawa rozgrzewa, działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjne i antybakteryjnie. Łagodzi uczucie nudności, wspomaga proces trawienia i poprawia krążenie krwi.
Dlatego warto sięgnąć po wodę z imbirem, gdy chcemy oczyścić organizm po kilkudniowej biesiadzie. Regularne spożycie napoju sprawi, że już po kilku dniach poczujesz się lżej. Oczywiście sama woda imbirowa nie czyni cudów — w trakcie oczyszczania organizmu warto ograniczyć spożywanie ciężkich oraz tłustych posiłków. Należy pożegnać się z ciężkimi daniami mącznymi i tymi, które zawierają duże ilości cukru. Proces trawienny można wspomóc ziołowymi suplementami.
Przygotowanie tego napoju to prosta i szybka sprawa. Najpierw niewielki kawałek świeżego imbiru (ok. 3 cm) należy obrać i pokroić na mniejsze części. Połówkę cytryny również kroimy na cienkie plastry. Całość wrzucamy do naczynia i zalewamy litrem ciepłej wody. Następnie dodajemy to tego dwie łyżeczki miodu. Na koniec wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na kilka minut.
Przeciwskazaniem do spożywania imbiru są wrzody żołądka czy dwunastnicy oraz refluks. Kobiety w ciąży mogą spożywać przyprawę, ale w ograniczonych ilościach, by nie podrażnić żołądka. Imbiru nie powinny natomiast pić ciężarne, które skarżą się na wysokie ciśnienie.
Imbir jest korzeniem rośliny o nazwie Zingiber officinale i jest ceniony zarówno jako przyprawa kulinarna, jak i naturalny środek leczniczy.
Imbir zawiera związki o działaniu przeciwzapalnym, takie jak gingerole i shogaole, które pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Imbir jest skutecznym środkiem przeciwko nudnościom, w tym chorobie lokomocyjnej, nudnościom ciążowym (porannym mdłościom) i nudnościom spowodowanym chemioterapią.
Imbir może pomóc w łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, niestrawność i skurcze żołądka. Stymuluje wydzielanie soków trawiennych i enzymów oraz wiele wiele innch korzyści zdrowtnych.