Wszystko wskazuje na to, że na obecnym posiedzeniu Sejm zakończy prace nad rentą wdowią.
Oznacza to, że blisko dwa miliony Polaków będzie mogło już w styczniu 2025 roku złożyć wnioski o nowe świadczenie po zmarłym małżonku.
Niezależnie od tego, czy emerytura była wypłacana przez ZUS, KRUS czy inny system, nawet osoby, które owdowiały kilka lat temu, zyskają prawo do dodatkowych pieniędzy. Istnieją jednak pewne okoliczności, które mogą pozbawić prawa do renty wdowiej.
Sprawdź, kto i kiedy będzie mógł otrzymać nowe świadczenie.
– Dzisiejszy dzień, ten moment, w którym izba zdecydowała się w imieniu państwa polskiego wyciągnąć pomocną dłoń do osób starszych, do blisko 2 milionów seniorów i seniorek, które znajdują się w trudnej sytuacji, jest momentem radosnym.
Chcę podziękować wysokiej izbie za to głosowanie, ale przede wszystkim chcę w imieniu całej koalicji 15 października podziękować ponad 200 tysiącom obywateli i obywatelek, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem renty wdowiej, projektem, który musiał czekać ze względu na bezczynność poprzedniej większości parlamentarnej.
Dziś znalazł swoje ukoronowanie – mówiła po głosowaniu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie nad obywatelskim projektem ustawy dotyczącym renty wdowiej. Posłowie zdecydowali o przyjęciu ustawy wraz z rządowymi poprawkami.
Teraz dokument trafi do Senatu.
Jak nieoficjalnie ustalił money.pl, ponieważ renta wdowia jest spełnieniem postulatów Lewicy, to przed głosowaniem Polska 2050 chciała gwarancji dla swojego priorytetowego projektu – obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Chwilę przed ostatecznym głosowaniem ws. renty wdowiej głos z mównicy sejmowej zabrał Mirosław Suchoń z Polski 2050.
Poseł mówił, że przez podwyższenie składki zdrowotnej za rządów Zjednoczonej Prawicy setki tysięcy firm musiało się zamknąć, ponieważ było to dla nich zbyt duże obciążenie.
– Te rozwiązania uderzyły właśnie w mikro-, małe i średnie polskie firmy rodzinne, które są podstawą sukcesu gospodarczego naszego państwa.
Jako Koalicja 15 października zobowiązaliśmy się zmienić te złe zasady i dać nadzieję tym, którzy codziennie ciężko pracują, że będą mogli zapewnić godne życie swoim rodzinom i przyszłość swoim dzieciom.
Dlatego dziś, w imieniu klubu parlamentarnego Polska 2050, chcę zapytać ministra finansów, czy fakt, że znalazły się środki na rentę wdowią, oznacza również, że wystarczy ich na obniżenie składki zdrowotnej – mówił Suchoń.