Potężny dodatek do emerytury, o którym większość nie wie! Te roczniki zacierają ręce

ZUS, oprócz popularnych dodatków jak “trzynastka” i “czternastka”, oferuje także niektórym seniorom wyjątkowo wysokie świadczenie, o którym wielu nadal nie wie.

Przysługuje ono wybranym rocznikom, a po ostatniej waloryzacji może przekroczyć 6 tysięcy złotych. Oto szczegóły dotyczące tego świadczenia.

W Polsce blisko 8 milionów osób pobiera emerytury lub renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Średni wiek emeryta wynosi ponad 71 lat. Seniorzy, którzy dożyją bardzo sędziwego wieku, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie emerytalne, które obecnie przekracza 6 tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach ZUS wypłacił seniorom długo oczekiwane 14. emerytury, które zostały przelane we wrześniu.

W tym roku jednak ich wysokość nieco rozczarowała emerytów i rencistów, ponieważ pełna kwota świadczenia równa była minimalnej emeryturze, wynoszącej 1780,96 zł.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że oprócz 13. i 14. emerytury, ZUS oferuje również dodatkowe świadczenie honorowe, które także podlega waloryzacji i obecnie przekracza 6 tysięcy złotych.

Świadczenie to jest przyznawane dożywotnio. Aby je otrzymać, należy spełnić określone warunki.

Świadczenie honorowe, zwane również honorową emeryturą, jest dostępne dla osób, które ukończyły 100 lat. Jest to wyjątkowe świadczenie zarówno ze względu na jego formę, jak i wysokość.

Miesięcznie wypłacana kwota wynosi 100% obowiązującej kwoty bazowej, która od 1 marca 2024 roku wyniesie 6246,13 zł.

Co ważne, osoby pobierające już emeryturę lub rentę z ZUS nie muszą składać żadnych wniosków, aby otrzymać to świadczenie.

W takich przypadkach, ZUS automatycznie przyznaje świadczenie. Natomiast osoby, które dotychczas nie pobierały żadnych świadczeń z ZUS, muszą złożyć odpowiedni wniosek.

Kiedy konieczne jest złożenie wniosku?

Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce, wyjaśnia, że osoby, które nie otrzymują jeszcze emerytury ani renty, muszą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia honorowego.

Wniosek może być złożony przez samą osobę uprawnioną, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Do wniosku należy dołączyć kopię dowodu osobistego lub paszportu oraz skrócony odpis aktu urodzenia.

W 2023 roku świadczenie honorowe otrzymywało w Polsce około 2,9 tys. osób.

W Wielkopolsce mieszka obecnie 276 osób, które ukończyły 100 lat. Zdecydowaną większość stanowią kobiety – 239, podczas gdy mężczyzn jest tylko 37. Najstarsi mieszkańcy regionu – kobieta i mężczyzna – mają już 108 lat.