Pilny alert RCB dla mieszkańców tych województw! Kategoryczny zakaz

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało mieszkańców kilku regionów Polski o nowym zagrożeniu. Sytuacja jest poważna, ponieważ może mieć wpływ zarówno na ludzi, jak i na zwierzęta domowe.
O co dokładnie chodzi?
Już wyjaśniamy.
Do obywateli trafiło ważne ostrzeżenie od RCB.
Ten system służy do informowania ludności poprzez wiadomości SMS o nadchodzących lub aktualnych niebezpieczeństwach.
Wykorzystywany jest wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, gdy istnieje ryzyko poważnego zagrożenia zdrowia lub życia dużej liczby osób.
Komunikaty RCB opracowywane są na podstawie danych przekazywanych przez różne instytucje – m.in. ministerstwa, policję, straż pożarną, straż graniczną, a także przez organizacje takie jak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej czy wojewódzkie urzędy.
Centrum działa w trybie ciągłym, monitorując kraj pod kątem możliwych zagrożeń i w razie potrzeby natychmiast uruchamia odpowiedni alert – czytamy na rządowej stronie internetowej.
W środę 26 marca, część obywateli mieszkających w różnych częściach Polski otrzymała na swoje telefony ostrzeżenie. Czego dotyczyło?
Powiadomienie zostało przesłane mieszkańcom trzech województw poprzez wiadomości tekstowe, a wkrótce po godzinie 14:00 pojawiło się również w mediach społecznościowych.
W komunikacie zaznaczono, że zagrożenie obejmuje nie tylko ludzi, ale również ich domowe pupile.
RCB wydało alert w środowe popołudnie w związku z rozpoczęciem akcji wykładania szczepionek przeciwko wściekliźnie dla lisów.
Wścieklizna to niezwykle groźna choroba, na którą często zapadają dzikie lisy.
„Pomimo osiągnięć współczesnej medycyny, wścieklizna nadal jest chorobą śmiertelną. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku powoduje ona śmierć około 60 tysięcy osób, głównie na kontynencie azjatyckim i afrykańskim” – przypominają specjaliści.
Wirus wścieklizny może zainfekować każdego ssaka, w tym człowieka. „Do zakażenia dochodzi przede wszystkim przez kontakt śliny chorego zwierzęcia z otwartą raną lub śluzówką – najczęściej w wyniku pogryzienia.
Możliwe są jednak również inne drogi transmisji, takie jak droga kropelkowa, kontakt z oczami czy transplantacja” – informuje RCB. Objawy zakażenia mogą obejmować:
– gorączkę, bóle głowy i nudności
– stany lękowe, pobudzenie
– uczucie mrowienia, pieczenia lub kłucia w miejscu ugryzienia
– nadwrażliwość na wodę i światło
– problemy z przełykaniem oraz nadmierne ślinienie się
– zaburzenia świadomości
– ostre zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego
Eksperci zaznaczają, że jeżeli dojdzie do kontaktu szczepionki z oczami, raną, śluzówką lub skórą, należy natychmiast przemyć zagrożone miejsce wodą z mydłem, a następnie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Środowe ostrzeżenie dotyczyło trzech województw: podlaskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego.
Treść SMS-a brzmiała: „Uwaga! W dniach 27.03-02.04 w lasach będzie rozrzucana szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i chroń przed nią swoje zwierzęta domowe!”