Gruchnęły koszmarne wieści… Nie żyje wybitny polski aktor i reżyser! [*]
Informacje o koronawirusie w Polsce
Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.
Tak jest też i dzisiaj (24.01).
Oto wpis ministerstwa:
Mamy 29 100 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (5348), śląskiego (5276), małopolskiego (2868), dolnośląskiego (2764), pomorskiego (2285), wielkopolskiego (1694), podkarpackiego (1481), łódzkiego (1453),zachodniopomorskiego (1268), lubelskiego (1147), warmińsko-mazurskiego (776), kujawsko-pomorskiego (744), opolskiego (532), świętokrzyskiego (481), lubuskiego (469), podlaskiego (376). 138 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba.Liczba zakażonych koronawirusem 4 547 315 / 103 846 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Zmarł reżyser teatralny Tadeusz Bradecki
Aktor Tadeusz Bradecki, który grał m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego („Amator”) czy Tadeusza Konwickiego („Dolina Issy”), nie żyje. O jego śmierci poinformował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie Bradecki w latach 2007-2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego.
Tadeusz Bradecki urodził się w 1955 roku, był absolwentem krakowskiej PWST, siedem lat później otrzymał tamże tytuł reżysera dramatu. Odbył staż we wrocławskim Teatrze Laboratorium, a następnie staż aktorski u Petera Brooka.
Jak przypomniano: „Od początku swej działalności związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, najpierw jako aktor, następnie jako reżyser, a ostatecznie jako dyrektor naczelny i artystyczny krakowskiej sceny. W latach 2003–2007 był także reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie. W roku 1998 roku jako pedagog związał się z PWST w Krakowie. Był także członkiem indywidualnym Unii Teatrów Europy”.
Widzowie mogą kojarzyć go także z ról filmowych. Wystąpił m.in. w filmach Krzysztofa Kieślowskiego („Amator” — 1979, „Bez końca” — 1985), Krzysztofa Zanussiego („Constans” — 1980, „Rok spokojnego słońca” — 1981, „Życie za życie” — 1990, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” — 2000) i Tadeusza Konwickiego („Dolina Issy” — 1982).
Spoczywaj w pokoju [*]
Minister zdrowia Niedzielski o rozwoju V fali epidemii
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że „te scenariusze, które się realizują, oznaczają, że w tym tygodniu na pewno będziemy mieli przekroczenie 50 tysięcy zakażeń”. Dodał, że trzeba się przygotować na to, że „pod koniec tego tygodnia może nastąpić bardzo duże przyśpieszenie przyjęć do szpitali”.
– Przebieg kliniczny zakażenia jest szybszy przy mutacji Omikron – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, tłumacząc, dlaczego resort skraca od wtorku czas trwania kwarantanny do siedmiu dni. Jego zdaniem, tym tygodniu liczba dziennych przypadków koronawirusa przekroczy 50 tysięcy.
– Zostałem zaproszony przez pana premiera na jutrzejsze spotkanie. Mam nadzieję, że będzie to dla mnie okazja przedstawienia strategii działania na nową falę epidemii. – zapowiedział Adam Niedzielski. Wśród nich są m.in. skrócenie kwarantanny do siedmiu dni, zwiększenie testowania i możliwość wykonania testu także w aptece.
– Pod koniec tygodnia jest szansa, że już pojawią się pierwsze testujące apteki. (…) Nie każda apteka ma warunki, więc powiedzmy sobie otwarcie: to nie będzie dostępne w każdej aptece w Polsce – oświadczył Niedzielski, dodając, że „odpowiedzialność farmaceutów za bezpieczeństwo pacjenta nakazuje zorganizować to albo w określonych godzinach, albo wydzielając specjalne miejsce”.
Jak przekazał, resort zdrowia szczególnie uważnie przygląda się sytuacji w szpitalach. – My tej sytuacji przyglądamy się bardzo dokładnie. Dzisiaj są spotkania wojewodów z dyrektorami szpitali, którzy mają zweryfikować, jakie są stany hospitalizacyjne – przekazał szef MZ.
7-dniowa kwarantanna jednak od wtorku?
Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku – przekazał w niedzielę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
W poniedziałek opublikowane zostanie rozporządzenie skracające kwarantannę. Nowe zasady obowiązywać będą od 25 stycznia. – Wejdzie (rozporządzenie – przyp. red.) w życie od wtorku – dodał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Skrócenie kwarantanny jest możliwe – jak uzasadnia MZ – z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie Delta, jak i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.
W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.
Zasłużony Polak zmarł w Paryżu.
Przykrą informację o śmierci Tadeusza Fogla przekazał Roman Kołtoń. Były menedżer piłkarski i ekspert m.in. od francuskiego futbolu zmarł w wieku 75 lat.
Fogiel bardzo długo mieszkał w Paryżu, skąd przez długie lata był korespondentem „Przeglądu Sportowego”, a także ekspertem Polsatu.
W przeszłości pełnił również powinności menedżera gwiazd reprezentacji Polski, które swoje kariery związali z francuskimi klubami, m.in. jednego z najwybitniejszych w dziejach naszej piłki Andrzeja Szarmacha.
– Smutny dzień. To był zaszczyt Cię znać i mieć Twoją sympatię, Tadziu. Dobrze to Roman zdefiniował. Kochał sport, Polskę i ludzi. Patriota. Z żadnym polskim piłkarzem nie musiał mieć papierów. Traktowali go jak tatę, wujka, przyjaciela. Uczciwy tak mocno, jak tylko się da. R.I.P. – dodał Mateusz Borek.
Spoczywaj w pokoju [*]