Kukiz z poważnymi problemami! Czy to koniec jego partii? Powód jest zaskakujący…
Sąd zdelegalizuje partię Pawła Kukiza
Partia Kukiz ’15 zostanie zdelegalizowana. Powód? Niezłożenie w terminie zeznania finansowego. Jej założyciel Paweł Kukiz mówi jednak, że nie stanowi to dla niego problemu. – Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: „jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności” – wyjaśnia.
Konsekwencje niewypełnienia obowiązku są surowe. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych „w przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie (…) Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji”, a sąd „po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji”.
Dodaje, że do swojej partii nie przykładał większego znaczenia.
— Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju – zastrzega.
Rośnie liczba zakażeń małpią ospą
Do 12 wzrosła liczba osób zakażonych w Polsce małpią ospą. 5 pozytywnych wyników badań przekazał Państwowy Zakład Higieny, 6 przypadków zaraportował szpital zakaźny w Warszawie.
O zakażeniu i chorobie można mówić wtedy, kiedy jest ona potwierdzona pozytywnym wynikiem testu, tak jest w tych przypadkach – mówi dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.
„Osoby, które mają niepokój i objawy kliniczne w postaci gorączki, wykwitów na skórze w jakiś sposób trafią do szpitali ogólnie do oddziałów zakaźnych i tam na podstawie wyglądu
, ewolucji tego wyglądu, wywiadu epidemiologicznego można w bardzo dużym procencie postawić wstępną diagnozę” – powiedziała w środę dr Grażyna Cholewińska-Szymańska w wywiadzie dla Polsat News.Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, małpia ospa zostanie z nami na dłużej. Tymczasem w kraju wciąż brakuje jedynego skutecznego leku na chorobę. Europejskie hurtownie mają zakaz eksportu tekowirymatu. Czy Polska zostanie bez dostępu do tego medykamentu?
Komisja Europejska zamówiła 110 tys. dawek szczepionki przeciwko małpiej ospie. Polska zostanie na razie 1000. Będą to szczepionki wyłącznie dla personelu medycznego, głównie ze szpitali zakaźnych.
Resort zdrowia dodaje, że na tę chwilę nie ma mowy o szczepieniu obywateli.
Małpia ospa to rzadka choroba wywoływana przez wirus małpiej ospy, który przenosi się między zwierzętami i ludźmi. Wirus rozprzestrzenia się przez duże krople z dróg oddechowych i płyny ustrojowe.
Jak podaje na swojej stronie Wydział Zdrowia NYC, objawy małpiej ospy pojawiają się po 7-14 dniach od zakażenia. Wczesne objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.