Wzruszające sceny na pogrzebie kierowcy, który zginął w Chorwacji. Chwyta za serce…

Miniona sobota 6 sierpnia zapisała się czarnymi zgłoskami w historii naszego kraju. Nad ranem na trasie autostrady A4, na północ od stolicy Chorwacji – Zagrzebia doszło do tragedii.

Polski autobus turystyczny przewożący pielgrzymów w pewnym momencie zjechał z drogi, po czym z wielką siłą wpadł do rowu i wbił się w betonowy przepust.

Niestety, ale bilans tego incydentu jest porażający. Zginęło w nim 13 osób, a 31 pasażerów zostało rannych. Wszyscy pielgrzymi znajdujący się w pojeździe byli obywatelami Polski. Celem ich podróży było Medjugorie w Bośni. 

Pogrzeb kierowcy

W Dziektarzewie pod Płońskiem odbył się pogrzeb kierowcy, który zginął w tragicznym wypadku pątników w Chorwacji. Na smutnej uroczystości nie zabrakło wzruszających scen i łez. Grzegorz był bardzo lubianą i szanowaną osobą.

Piękne słowa o 72-latku wygłosił burmistrz Płońska. To właśnie z płońskim urzędem był związany przez ponad 20 lat zmarły kierowca. – Ludzie są wielcy nie przez to, czy są dyrektorami, prezesami, politykami, tylko przez to, jacy byli, co robili i jak pracowali, a Grzegorz był uczynnym, wesołym i dowcipnym człowiekiem, no i doskonałym kierowcą – mówił Andrzej Józef Pietrasik.

Ceremonia zgromadziła tłumy w kościele. Nie zabrakło kolegów z pracy zmarłego Grzegorza, którzy po raz ostatni chcieli się z nim pożegnać.

— Kiedy świętej pamięci Grzegorz jechał na pielgrzymkę do Matki Bożej do Medjugorje, nie spodziewał się, że spotka się z nią bezpośrednio. Trzeba być zawsze gotowym na spotkanie z Panem Bogiem – powiedział ksiądz, który odprawiał mszę pogrzebową.

W ciepłych słowach zmarłego żegnała także rodzina. — Mieliśmy szczęście żyć z tobą i obok ciebie, pokazywałeś nam jak być dobrym człowiekiem, nauczyłeś mnie jak być dobrym mężem i ojcem — tak brzmiały słowa z listu syna Grzegorza, który został odczytany podczas mszy.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona. 

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 23 sierpnia projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który m.in. wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 roku. Wydłużenie działania tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. oznacza, że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.

Jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we wtorkowym komunikacie, rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów.

“Rząd chce wydłużyć działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. To m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł. Projekt ustawy ma także na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność” – podano w komunikacie KPRM.

– Wzrost inflacji to problem globalny. Szeroko zakrojone działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne. Dlatego, monitorując obecną sytuację, podjęliśmy decyzje o przedłużeniu działania tarczy antyinflacyjnej do końca roku. Pamiętajmy, że w tych trudnych czasach musimy być solidarni, a państwo musi wspierać swoich obywateli – wyjaśnia wiceminister finansów Artur Soboń. 

Ekonomiści oceniają, że tarcze antyinflacyjne obniżają inflację o ok. 2-3 pkt proc.

Inflacja w lipcu wyniosła 15,6 proc. w ujęciu rocznym.

Utrzymana zostanie 8-proc. stawka VAT na paliwa silnikowe (obniżka z 23 proc.), poza tym sprzedaż niektórych paliw zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem handlowym. Utrzymana zostanie stawka 0 proc. podatku VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą (obniżka z 8 proc.). Akcyza na energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe oraz lekki olej opałowy pozostanie na poziomie obniżonym do minimum unijnego.

Poza wydłużeniem działania tarczy antyinflacyjnej projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zawiera również zmiany, mające na celu “udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych”. Z komunikatu KPRM wynika, że nowelizacja służy np. wyeliminowaniu pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych i niejasności oraz poprawie czytelności przepisów.

“Nowe rozwiązania uwzględniają postulaty zmian i sygnały pochodzące od podatników, w tym zarówno małych, średnich, jak i dużych podmiotów, organizacji branżowych, społecznych i zawodowych. Dotyczą one w szczególności potrzeby zmniejszenia obowiązków administracyjnych po stronie podatników, uczynienia regulacji podatkowych bardziej proporcjonalnymi i adekwatnymi do realiów prowadzenia działalności gospodarczej, czy też doprecyzowania obowiązujących przepisów” – wskazano w komunikacie.