Od jutra duże zmiany dla kierowców!
Od 14 marca zaczną obowiązywać przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za m.in. prowadzenie w stanie nietrzeźwości. – Może ona skutecznie zniechęcać do popełniania tych przestępstw – powiedział rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.
Już w czwartek (14 marca) zacznie obowiązywać nowelizacja prawa, która wprowadza w Polsce obligatoryjny przepadek samochodu pijanych kierowców, ale także tych pod wpływem substancji odurzających.
Od 14 marca kierowcy, którzy mają ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, muszą liczyć się z konfiskatą pojazdu. Konfiskata dotyczyć będzie także pijanych kierowców (stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila), którzy spowodowali wypadek. Jednak nie tylko kierowcy pod wpływem alkoholu stracą swoje pojazdy, ale również kierowcy, którzy spowodowali wypadek i zbiegli z miejsca zdarzenia.
Sceptycznie co do zasadności zaostrzania przepisów wobec nietrzeźwych kierujących odniósł się w wywiadzie z „Rzeczpospolitą” profesor Ryszard Stefański – prokurator i wykładowca m.in. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie i w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji.
Uważam, że sprawcy tego rodzaju przestępstw są już w nadmiernym stopniu represjonowani. Jest jeszcze jedna wątpliwość. Konstrukcja przepadku budzi uzasadnione wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP. Represja, jaka spotyka sprawców przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości, jest już od dawna bardzo surowa, a w ostatnich latach została znacznie zaostrzona. – powiedział.
A Wy jak się na to zapatrujecie?