Natychmiastowe wstrzymanie wypłat 800 plus! Te rodziny już ich nie dostaną

W Sejmie przedstawiciele PiS i KO przedstawili poprawki do projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Poprawka PiS uzależnia uzyskanie przez obywateli Ukrainy świadczenia 800 plus nie tylko od realizowania obowiązku szkolnego, ale też od złożenia wniosku o wydanie karty pobytu. Zdaniem polityków „Jest to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym”.

„Zbudujemy kompleksowy system, który pozwoli natychmiast zawiesić świadczenie” — zapewnił w środę, 15 maja, wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk. Chodzi o cudzoziemców, którzy wciąż pobierają 800 plus, mimo że ich dzieci nie realizują obowiązku szkolnego lub nie przebywają już na terenie Polski. Takich rodzin może być nawet kilkadziesiąt tysięcy.

– W związku z tym, że ustawa jest czasowa – do końca września 2025 r., jesteśmy w stanie bardzo szybko postawić system informatyczny, który będzie badał pobyt na terytorium Polski systemem ZUS, natomiast koszt tej nakładki i bardzo krótki okres (obowiązywania ustawy – red.) wydaje nam się być wyższy niż wydatek oszczędnościowy wynikając z tego, że uszczelnimy system – wyjaśnił Duszczyk.

Jak zaznaczył, „wymyśliliśmy system, który chcemy wprowadzić w najbliższych miesiącach, żeby odpowiedzieć na wyzwanie związane ze wszystkimi cudzoziemcami, którzy pobierają świadczenia w Polsce”.

System ma pomóc w blokowaniu wypłacania cudzoziemcom świadczeń, jeśli nie spełniają oni kryteriów. Jak się okazuje, takich rodzin może być między 60 a 80 tys.

Kto ma prawo do świadczenia 800+?

1.     Świadczenie wychowawcze przysługuje Ci na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli jesteś:

·       matką albo ojcem, albo opiekunem faktycznym dziecka i dziecko wspólnie z Tobą mieszka oraz utrzymujesz je,

·       opiekunem prawnym dziecka,

·       rodzicem zastępczym dziecka,

·       osobą prowadzącą rodzinny dom dziecka,

·       dyrektorem placówki opiekuńczo-wychowawczej,

·       dyrektorem regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,

·       dyrektorem interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego,

·       dyrektorem domu pomocy społecznej.

Wkrótce więcej informacji.