Zmiany dla pracowników! Krótszy czas pracy

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie Pracy coraz bliżej. Staż pracy ma być obliczany w nowy sposób, wielu pracowników czeka również na decyzje dotyczące krótszego czasu pracy. Jakie zmiany szykują się dla pracodawców i pracowników? Sprawdź, jakie zmiany w Kodeksie pracy planuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wszystko zależy od tempa analiz i prac nad nowymi zapisami w kodeksie pracy dotyczącymi czasu pracy. Resort potwierdził, że rewolucyjne zmiany dotyczące czasu pracy nastąpią w trakcie trwania tej kadencji rządu, zaś rozważane są dwie opcje, z których jedna stanie się prawem – dni pracy od poniedziałku do piątku krótsze o godzinę w porównaniu z obecnymi lub po prostu czterodniowy tydzień pracy.

Z najnowszego badania ClicMeeting wynika, że aż 70 proc. pracowników w Polsce woli skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień niż krótsze dniówki.

Te zmiany mają na celu dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz poprawę warunków zatrudnienia dla pracowników.

Jedną z proponowanych opcji jest skrócenie tygodniowego wymiaru etatu z 40 do 35 godzin, co może przekładać się na krótszy o godzinę każdy dzień pracy lub wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy.

Oba scenariusze zakładają, że weekend trwałby pełne trzy dni. Co istotne, wynagrodzenie pracowników nie miałoby ulec obniżeniu. Celem tych zmian jest zwiększenie elastyczności czasu pracy oraz poprawa równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym pracowników.

Trend jest oczywisty, dla seniorów, którzy już zbliżają się do finału aktywności zawodowej, klarowny.

Z pewnością mogą przeżywać deja vu – podobnie było pół wieku temu gdy trwał bój o weekendy dwudniowe: najpierw wolną jedną sobotę w miesiącu, a potem wszystkie wolne soboty.

Dziś wolne soboty to przecież oczywista oczywistość. To samo będzie z wolnymi piątkami – to nieuchronne. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że nie trzeba będzie na to czekać pół wieku.

Wkrótce więcej informacji.