Pilny alert RCB dla Polaków! Nie żyje już 6 osób

Tragedia nad wodą: 94 ofiary od początku kwietnia

Tylko w miniony weekend doszło do tragicznych zdarzeń nad wodą, w wyniku których życie straciło sześć osób. Od początku kwietnia liczba utonięć wzrosła do 94.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) podkreśla, że woda, mimo iż jest źródłem rekreacji, może być bardzo niebezpieczna, jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dlatego RCB przypomina kilka kluczowych zasad, które mogą ocalić życie:

Kluczowe zasady bezpieczeństwa nad wodą

Pływaj wyłącznie w wyznaczonych miejscach – bezpieczne kąpieliska są zazwyczaj nadzorowane przez ratowników, co zwiększa szanse na szybką interwencję w razie niebezpieczeństwa.

Stosuj się do poleceń ratowników – ratownicy mają odpowiednie doświadczenie i przeszkolenie, aby ocenić potencjalne ryzyko. Dlatego ważne jest, aby zawsze przestrzegać ich wskazówek.

Nie wchodź do wody, będąc rozgrzanym – wchodzenie do zimnej wody bezpośrednio po intensywnym opalaniu lub aktywności fizycznej może wywołać szok termiczny, który jest jedną z głównych przyczyn utonięć.

Zakładaj kamizelkę ratunkową na łódce, kajaku i rowerze wodnym – kamizelki ratunkowe mogą uratować życie, nawet doświadczonym pływakom, w przypadku nagłego wypadku na wodzie.

RCB apeluje do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą, szczególnie w okresie letnim, kiedy to liczba osób korzystających z jezior, rzek i innych zbiorników wodnych znacznie wzrasta. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest kluczowe, aby uniknąć tragedii i cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem.

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

W obliczu tych statystyk, każdy z nas powinien przemyśleć swoje zachowanie nad wodą i zrobić wszystko, aby zapobiec kolejnym nieszczęściom. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zachęca do szerzenia wiedzy o bezpieczeństwie wodnym wśród rodziny i znajomych, aby wspólnie przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków na wodach.

Napad na młodą Polkę za granicą

Napad na Polkę w Rzymie. Włoskie media opublikowały nagranie, które pokazuje ranną kobietę. “Dziki Zachód”- tak dzielnicę, gdzie doszło do napaści, nazwał dziennik “La Repubblica”, który zamieścił wideo z młodą Polką.

Napastnik usiłował skraść kobiecie torebkę, kiedy się to nie udało, zranił ją w rękę i uciekł. Do sieci trafiło nagranie, na którym widać przestraszoną, ranną obywatelkę naszego kraju, której pomocy udzielają przechodnie. Policja szuka sprawcy.

Mężczyzna próbował odciąć scyzorykiem pasek od torebki, ale Polka zareagowała i stawiała opór. Wtedy wściekły złodziej ranił ją nożem w rękę i uciekł. “Najpierw atak nożem. Potem ucieczka. Próbował okraść 34-letnią polską turystkę w rzymskiej dzielnicy San Lorenzo, przecinając jej pasek torby. Ofiara jednak zareagowała i nie odpuściła. Z tego powodu bandyta po zranieniu jej nożem w palec uciekł i zniknął bez śladu. To mieszkańcy uratowali dziewczynę przy via dei Tizi. Policja bada sprawę” – pisze La Repubblica. Oby udało się złapać tego bandytę!

Zagraniczni turyści są często celem napadów i kradzieży w Wiecznym Mieście, zwłaszcza w środkach komunikacji miejskiej.

Także przedstawiciele polskiego konsulatu z Rzymu przekazali już w maju PAP, że otrzymują bardzo dużo sygnałów od okradzionych turystów z Polski.

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać zapłakaną polską turystkę siedzącą na chodniku. Przed nią leży torebka, a dookoła stoi kilka osób. Widać, że kobieta jest ranna – ma zakrwawioną lewą rękę, którą jedna z towarzyszących jej osób trzyma w górze. Słychać też, jak rozmawiają. Polka wskazuje na coś palcem i wypowiada m.in. słowa “nie wiem” w języku angielskim. Materiał nagrano najprawdopodobniej w momencie, kiedy kobieta czekała na przyjazd karetki. Nagranie można zobaczyć m.in. na stronie “II Messaggero”.

Polski MSZ ostrzega turystów podróżujących do Włoch. “Uważaj na złodziei! Pilnuj swoich dokumentów, rzeczy wartościowych i pieniędzy. Nie trzymaj ich w jednym miejscu. W miejscach publicznych zawsze miej oko na swoją torbę lub bagaż. Czasami wystarczy postawienie torby na chodniku lub ławce, na której siedzisz, by zostać okradzionym. Kradzieże w miejscach turystycznych zdarzają się naprawdę często” – podkreśla. “Nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu żadnych bagaży ani toreb. W ogóle nie zostawiaj w pojeździe pieniędzy, dokumentów i cennych przedmiotów (komputerów, telefonów)” – dodaje.

Wkrótce więcej informacji.