Fatalne wieści dla seniorów. Ponad milion osób nie dostanie 14. emerytury

Czternasta emerytura, zwana również “czternastką”, została wprowadzona w Polsce jako dodatkowe, jednorazowe wsparcie finansowe dla emerytów i rencistów.

Pierwsze wypłaty tego świadczenia miały miejsce w 2021 roku, jako odpowiedź na rosnące koszty życia i inflację, które znacząco obciążały budżety osób starszych.

Celem dodatkowej emerytury była poprawa sytuacji materialnej emerytów, szczególnie tych z najniższymi dochodami.

W tym roku czternasta emerytura trafi do około 7,8 mln osób, co oznacza spadek o milion sto tysięcy w porównaniu do roku poprzedniego.

– Ich codzienna sytuacja finansowa poprawiła się na tyle, że nie wymagają już pomocy państwa – tłumaczy senator Magdalena Kochan (74 l.).

Według “Super Expressu”, liczba beneficjentów czternastej emerytury zmniejszyła się o milion sto tysięcy w porównaniu do 2023 roku.

Lepsza sytuacja finansowa tych seniorów sprawiła, że nie potrzebują już wsparcia państwa.

W 2024 roku czternasta emerytura będzie niższa o 869 złotych niż w poprzednim roku, wynosząc 1780,96 złotych.

Wiceminister resortu rodziny i pracy, prof. Sebastian Gajewski, zaznaczył, że świadczenie to otrzyma znacznie mniej seniorów niż w latach poprzednich.

Według danych, uprawnionych do czternastej emerytury jest około 7,8 miliona osób, z czego około 4,8 miliona otrzyma pełną kwotę świadczenia – powiedział “Super Expressowi”.

Wiceminister, odpowiadając na interpelację, zaznaczył, że liczba uprawnionych wynosi około 7,8 mln osób, z czego około 4,8 mln otrzyma pełną kwotę świadczenia.

– To stara zasada KO, wprowadzają limity i ograniczenia, przez co część osób nie otrzyma świadczenia.

Za czasów ich pierwszych rządów zamrozili progi dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego, co spowodowało, że z systemu wypadło ponad 2 mln dzieci – twierdzi Anna Kwiecień (60 l.) z PiS.

Z drugiej strony, Magdalena Kochan (74 l.) wyjaśnia, że trzeba uwzględnić spadek inflacji, stabilizację cen i znaczącą nowelizację emerytur.

– Możemy powiedzieć, że wzrosły świadczenia dla tego miliona emerytów, dlatego nie należą już do grupy najgorzej uposażonych.

Ich codzienna sytuacja finansowa poprawiła się na tyle, że nie wymagają pomocy państwa – twierdzi senator KO.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości przysługuje osobom, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto.

Powyżej tej kwoty świadczenie maleje według zasady „złotówka za złotówkę”.

Emeryci, których miesięczna wypłata wynosi co najmniej 4,7 tys. zł, nie otrzymują tego świadczenia.