BOŻE NARODZENIE W TYM ROKU BĘDZIE INNE? WICEMINISTER POSTAWIŁ SPRAWĘ JASNO!

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 5559 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: lubelskiego (1249), mazowieckiego (1004), podlaskiego (587), zachodniopomorskiego (329), łódzkiego (293), śląskiego (277), wielkopolskiego (267), małopolskiego (260), podkarpackiego (259),pomorskiego (205), dolnośląskiego (204), kujawsko-pomorskiego (203), warmińsko-mazurskiego (179), świętokrzyskiego (94), lubuskiego (63), opolskiego (56). 30 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną

Wiceminister zapytany o to jak wyglądać będą święta Bożego Narodzenia

W związku z eskalacją czwartej fali pandemii koronawirusa wielu Polaków już teraz zastanawia się, jak może wyglądać tegoroczne Boże Narodzenie.

Wiceminister ujawnił, że około 10 listopada będzie bardzo wielu pacjentów w szpitalach, nawet ponad 11 tysięcy osób. Wiceminister mówił też o sprawie obostrzeń – czy są możliwe powroty: czerwonych i żółtych stref?

– Codziennie widzimy, że coraz więcej jest hospitalizowanych, mamy ponad 4000 pacjentów w szpitalach, dziś takich pacjentów przybyło ponad 200, to 223 kolejne osoby trafiły do szpitala. Jak więc będzie kształtować się czwarta fala pandemii?

– Wszystko zależy od nas, jeśli uzyskamy odporność populacyjną, to te święta będą takie, jak w poprzednich latach – powiedział.

Na tę chwilę jedną dawkę Johnson&Johnson lub dwie dawki innych preparatów przyjęła jedynie nieco ponad połowa polskiej populacji.

Czy wprowadzone zostaną podziały na strefy zielone, żółte i czerwone?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Polsce wygląda coraz poważniej. Stale rośnie liczba zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, z opóźnieniem, o aż 5 tys. 559 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy rząd zacznie niebawem wprowadzać obostrzenia, które mogłyby spowolnić kolejną falę pandemii.

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia, od kilku tygodni obserwowany jest „trend wzrostowy” i nie należy „spodziewać się spadków liczby zakażeń”.

– Codziennie widzimy, że przybywa hospitalizacji. 223 kolejne osoby trafiły do szpitala. Mamy ponad 4000 pacjentów – mówił Waldemar Kraska.

– Najgorzej jest w województwie lubelskim i podkarpackim. Tam jest ponad 70 proc. zajętych łóżek covidowych – podkreślił polityk. – Nie chcemy dopuścić do tego, żeby zabiegi były przekładane. Myślę, że nie możemy sobie na to pozwolić – dodał Waldemar Kraska.

Zastępca Adama Niedzielskiego przekazał też, że jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, gdzie zostaną zaproponowane najnowsze wytyczne w kwestii wprowadzania na terenie kraju żółtych i czerwonych stref (od których mogą zależeć ewentualne obostrzenia).

Według obliczeń Piotra Tarnowskiego, powiaty z najgorszą sytuacją epidemiologiczną, w jakich już teraz mogłaby obowiązywać strefa czerwona, to regiony:

  1. z województwa lubelskiego: powiaty bialski, radzyński, łukowski, rycki, puławski, lubartowski, parczewski, włodawski, chełmski, łęczyński, świdnicki, lubelski, opolski, kraśnicki i janowski oraz miasta Biała Podlaska, Chełm; 
  2. z województwa podlaskiego: powiaty hajnowski, bielski, wysokomazowiecki, białostocki i sejneński oraz miasto Białystok; 
  3. z województwa mazowieckiego: miasto Siedlce. 

Byłoby to dobre rozwiązanie?

Nie żyje zasłużona Polka

Nie żyje sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Kobieta posługująca się pseudonimem „Myszka” miała 94 lata. Informację o śmierci mjr Marii Kowalewskiej przekazano chwilę po godzinie 19:00.

Kondolencje rodzinie i bliskim złożył prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Z niedowierzaniem przyjąłem wiadomość o odejściu tak niesamowitej, odważnej osoby, jaką była Pani Major Biedermann-Kowalewska. Jeszcze niecały miesiąc temu została wybrana na matkę chrzestną sztandaru Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Do końca swojego życia dawała świadectwo tego, czym była wojna i swojej bohaterskiej postawy jako sanitariuszki podczas powstania. Łączę się w bólu z Rodziną i najbliższymi Pani Major – napisał w mediach społecznościowych Michał Zaleski.

Mjr Maria Biedermann-Kowalewska miała 94 lata.

Spoczywaj w pokoju [*]

Co czeka nas w listopadzie?

Jasnowidz Krzysztof Jackowski publikował swoją nową wizję, w której przygląda się sytuacji w Polsce. Najsłynniejszy polski wróżbita przewiduje rychły koniec rządów Mateusza Morawieckiego.

Wróżbita na swoim kanale na Youtube opublikował film, w którym analizuje przyszłość Mateusza Morawieckiego. Jego przewidywania są bardzo zaskakujące – i bardzo pesymistyczne dla premiera Polski.

Według jasnowidza Mateusz Morawiecki ma być już zmęczony swoją pracą i dotychczasowymi obowiązkami.

Osobiście patrząc na premiera, widzę w nim coraz większe zmęczenie, zniesmaczenie. Na pewno ten urząd nie jest dla niego lekki. Uwaga: ja go tu w niczym nie tłumaczę. Ja też nie jestem zwolennikiem tego, czy innego premiera, natomiast widzę w jego oczach pewną zgorzkniałość, która jest jak gdyby obrazem, że nie do końca to, co się dzieje i w czym on uczestniczy, jest po jego myśli i odnoszę takie wraże, że premier Morawiecki jest osobą, która jest premierem dlatego, że ma dokładnie wytyczony plan pewnych działań i to nie koniecznie patrzmy na działania gospodarcze – wyznał jasnowidz.

Nowe zasady od dzisiaj

Unijny certyfikat covid lub zwolnienie z kwarantanny w Polsce może uzyskać osoba, która została poza Polską zaszczepiona przeciwko COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej – przewiduje nowela rozporządzenia covidowego obowiązująca od wtorku. Wprowadzono też zmiany dotyczące noszenia maseczek.

Przyjęty przepisy zmieniają ustalenia w kwestii zakrywania nosa i ust na uczelniach kształcących doktorantów oraz prowadzących studia podyplomowe. Używanie maseczek w takich miejscach będzie co do zasady obowiązkowe. Prawo zmiany zasad w tym aspekcie przysługuje zaś rektorowi (lub innemu kierującemu prowadzącą zajęcia placówką).

Z kolei zakrywanie ust i nosa maseczką nie obowiązuje zdających i innych osób uczestniczących w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego oraz konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską

Rozporządzenie rządu Mateusza Morawieckiego precyzuje także kwestię kwarantanny w przypadku osób zaszczepionych poza granicami Polski. Preparat musi być jednak dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej lub też znajdować się na prowadzonej przez władze liście odpowiedników.

Co z cmentarzami 1 listopada?

– Decyzje o zamknięciu cmentarzy na 1 listopada będą podejmowane na podstawie kilku kryteriów. Nie tylko liczby nowych zakażeń, ale też liczby osób hospitalizowanych w powiecie, województwie, czy liczby osób zaszczepionych – mówił Waldemar Kraska w radiowej Jedynce. Wiceminister zdrowia zdeklarował, że nie będzie decyzji o zamknięciu wszystkich cmentarzy jak przed rokiem.

– Decyzji obejmujących cały kraj nie będziemy podejmować. Będziemy starali się reagować punktowo. Jeżeli w danym powiecie sytuacja będzie zła, to będziemy wprowadzać restrykcje – dodał.

Kraska zwrócił również uwagę, że w zdecydowanej większości chorują osoby niezaszczepione. – 98 proc. nowych zakażeń to osoby niezaszczepione, niecały 2 proc. to osoby zaszczepione, i jednak powtórnie zachorowały, to się może zdarzyć, ale wtedy zdecydowanie łagodniej przechodzimy zakażenie – przekazał.

Wrócą maseczki na otwartej przestrzeni? Niedzielski zabrał głos

– W tej chwili nie myślimy o tym temacie. Mówimy o egzekwowaniu tych obostrzeń, które już mają miejsce – powiedział w programie „Newsroom WP” minister zdrowia Adam Niedzielski

Dodał, że w województwach podlaskim i lubelskim obecnie odsetek nowych zakażeń jest najwyższy. – Te województwa będą z całą pewnością miały zwiększoną częstotliwość kontroli noszenia maseczek

Musimy wrócić do maseczek – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Coraz częściej w miejscach, w których należy zakrywać usta i nos, więcej widać osób bez maseczki, niż w niej. – Odzwyczailiśmy się od tego, że wirus z nami jest.

Adam Niedzielski ocenił aktualną sytuację epidemiczną w Polsce. Zdaniem szefa resortu zdrowia mimo rosnącej liczby zakażeń nie należy spodziewać się zaostrzenia restrykcji. Zmiany nie dotkną m.in. sfery edukacji.

Chcemy natomiast, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia – powiedział.

Kolejny zamach w Afganistanie

Eksplozja w szyickim meczecie w Kandaharze na południu Afganistanu.

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) poinformowało na swoim kanale na Telegramie, że to ono stoi za zamachem, do którego doszło w piątek w szyickim meczecie w prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie, a celem ataku była społeczność Hazarów. Według AFP, zginęło co najmniej 55 osób.

Jesteśmy zasmuceni dowiadując się, że miała miejsce eksplozja w jednym z szyickich meczetów w mieście Kandahar. W zdarzeniu zginęło i została raniona pewna liczba naszych rodaków – napisał na Twitterze rzecznik talibów.

Szef sił bezpieczeństwa w Kunduz Dost Muhammad powiedział lokalnym dziennikarzom, że sprawcy zamachu chcą „siać niezgodę między sunnitami i szyitami”. 

Zapewniamy naszych szyickich braci, że zadbamy o ich bezpieczeństwo i takie ataki nie będą się powtarzać – dodał. 

Co z nauczaniem zdalnym?

Nie będzie żadnej nauki zdalnej w najbliższej, dającej się przewidzieć przyszłości – powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, nauczanie zdalne było przykrą koniecznością i resort zrobi wszystko, żeby do tego nigdy nie wracać.

Nie będzie żadnej nauki zdalnej w najbliższej, dającej się przewidzieć przyszłości. Według danych z 13 października, porównując to do 13 października 2020 r., czyli sprzed drugiej fali, liczba hospitalizowanych jest dwukrotnie mniejsza. To daje nam podstawę do optymizmu, ze służba zdrowia i jej wydolność nie będzie na takim skraju jak w 2 i 3 fali – wskazał.

Nie żyje znany aktor z hitów TVN i Polsatu

Ravil Isyanov był aktorem urodzonym w Związku Radzieckim, który zrobił karierę w amerykańskim kinie. Grał m.in. u boku Seana Connery’ego, Harrisona Forda i Brada Pitta. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat.

Artysta miał 59 lat, odszedł po długiej chorobie.

grywał w licznych filmach i serialach. Wystąpił w ponad 70 produkcjach, głównie wcielając się w role Rosjan. Do najsłynniejszych filmów z jego udziałem należą: „GoldenEye” (1995), „Hamlet” (1996), „Święty” (1997), „Szakal” (1997), „W sieci pająka” (2001), „K-19” (2002), „Pan i Pani Smith” (2005), „Opór” (2008), „Transformers 3” (2011).

Spoczywaj w pokoju!

Sklepy w tygodniu będą otwarte krócej?

Jak się okazuje, zakaz handlu w niedziele to dla niektórych wciąż za mało. Teraz inicjator tego zakazu chce również, by w życie weszło odgórne skrócenie godzin otwarcia sklepów. Jego zdaniem w Polsce sklepy otwarte są „zbyt długo”. 

Pomysłodawca uważa, że sklepy nie powinny być otwarte do późnych godzin wieczornych.

Główny inicjator zakazu handlu w niedziele, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność Alfred Bujara już zgłosił nowy postulat.

– Przecież na Zachodzie i w Europie Środkowej są ograniczone możliwości otwarcia sklepów. U nas nie – przekonywał Alfred Bujara. – Tam po godzinie 20 w niektórych krajach, w niektórych po 21, może się otworzyć tylko malutki sklep. O 18.30, teraz o 19, jak państwo wiecie, w Brukseli sklepy się zamykają. U nas mogą handlować nawet i całą noc – uzasadniał Bujara.

– Nie popieramy tego pomysłu, to zła propozycja – skomentowała ten pomysł w rozmowie z serwisem wiadomoscihandlowe.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Jej zdaniem wydłużenie czasu pracy placówek handlowych, to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów.