Decyzja zapadła! Wezwania dostaną nawet 63-latkowie!
W 2025 roku więcej Polaków otrzyma powołania na ćwiczenia wojskowe.
W ramach planów Ministerstwa Obrony Narodowej wezwania mogą trafić do osób w wieku nawet 63 lat.
Działania te wynikają z ustawy o obowiązku obrony ojczyzny, która ma na celu stworzenie trzystutysięcznej armii, doskonale wyszkolonej i nowocześnie wyposażonej.
Wydatki na obronność mają wzrosnąć do 3% PKB. Planowane zmiany obejmują także mobilizację w razie konfliktu zbrojnego.
Projekt rozporządzenia przewiduje, że w 2025 roku powołania mogą objąć aż 329 700 osób, co stanowi wzrost w porównaniu do bieżącego roku, gdy liczba powołań wynosiła 316 500.
Największą grupę, około 200 tysięcy osób, będą stanowić rezerwiści, którzy zostaną wezwani na ćwiczenia wojskowe o różnej długości.
Dotyczy to zarówno osób z uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej, jak i tych, które przeszły kwalifikację wojskową, lecz nie pełniły czynnej służby.
Żołnierze rezerwy szeregowi mogą być powoływani do 55. roku życia, a podoficerowie i oficerowie – do 63. roku życia.
W praktyce wezwania mogą w pierwszej kolejności trafić do osób posiadających kwalifikacje szczególnie przydatne w wojsku, takich jak lekarze, pielęgniarze czy weterynarze.
Ćwiczenia wojskowe będą odbywać się cyklicznie aż do 2035 roku.
Armia przewiduje także możliwość powołania osób bez doświadczenia wojskowego, ale posiadających specjalistyczne umiejętności, które mogą być przydatne w strukturach wojennych.
W ramach programu „Legia Akademicka” szkolenia wojskowe będą oferowane również studentom-ochotnikom, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje w wojsku.
Plany na 2025 rok obejmują również aktywną rezerwę, która ma liczyć do 30 tysięcy żołnierzy. Służba ta będzie odbywać się w czasie wolnym od pracy, z możliwością wezwania w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
Dodatkowo program dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ma objąć do 39 700 osób, w tym osoby niepełniące wcześniej czynnej służby wojskowej, ochotników oraz tych, którzy wracają z zagranicy.
Rozporządzenie zakłada także rozwój terytorialnej służby wojskowej, w której przewiduje się udział do 44 tysięcy żołnierzy rezerwy oraz osób z uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej.
Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie liczebności i gotowości Sił Zbrojnych, by sprostać potencjalnym zagrożeniom i wzmocnić obronność kraju.r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej.
Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej konieczności realizacji przedłożonych propozycji – podano.