Naukowcy z kluczowym odkryciem ws. zatrucia Odry! Właśnie przekazali pilne informacje!

Niezależni eksperci zbadali próbki z Odry.

Nowe informacje ws. skażenia Odry. Polscy naukowcy odkryli podczas badań to, co może być przyczyną śmierci tak wielu ryb pływających w Odrze. Podają, że za zatruciem mogły stać tzw. złote algi, które nagle zakwitły w rzece.

 -W poniedziałek stwierdziliśmy jednoznacznie, że jest to gatunek Prymnesium parvum. Ilości tej algi, które występowały, są olbrzymie. To jest masowy zakwit glonów, to nie są jakieś standardowe ilości. To jest po kilkadziesiąt miligramów na litr – wyjaśniał dr inż. Grzegorz Dietrich. Przekazał ponadto, że według badaczy Instytutu ryby, które uciekały przed zagrożeniem i chowały się w portach, stanowią cenne źródło do przyszłego odtworzenia populacji.

Dr inż. Grzegorz Dietrich tłumaczył, w jaki sposób jego zastępczyni prof. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke ustaliła występowanie złotych alg.

– Znalazła ona te próby pod mikroskopem, a następnie przerzuciliśmy je na tzw. sączki, to są takie bibułki. Mieliśmy na tych sączkach dosłownie złoty obraz, czyli te olbrzymie ilości glonów dominowały w wodzie – powiedział szef IRS. Jak dodał, występowanie złotych alg potwierdził również niemiecki, siostrzany instytut. Dr inż. Grzegorz Dietrich zaznaczył, że celem badaczy Instytutu Rybactwa Śródlądowego jest uratowanie ryb, które przeżyły, by móc odtworzyć faunę Odry.

Glony wytwarzają wyjątkowo toksyczną dla ryb substancję, co mogło być przyczyną ich śnięcia. Minister Moskwa powiedziała, że teraz naukowcy mają sprawdzić, dlaczego nastąpiło kwitnienie tych alg. – Przed nami, a przede wszystkim przed całą grupą naukowców, badania, by stwierdzić warunki uwarunkowania, które doprowadziły do powstania tego właśnie gatunku. Widzimy, że rzadko pojawia się on na świecie, są przypadki na innych kontynentach, są też przypadki w Europie. Te wszystkie przypadki są analizowane – oznajmiła Moskwa.

Kwitnienie alg mogło mieć różnorakie podłoże – winna mogła być temperatura oraz kwestia nagłego zasolenia Odry. Złote algi najczęściej występują właśnie w wodach przejściowych i mogą rozwijać się w temperaturach od 2 do 32 stopni Celsjusza.

Toksyny wytwarzane przez kwitnące algi działają szczególnie na stworzenia oddychające skrzelami, czyli ryby, małże, czy kijanki. Uszkadzają one właśnie skrzela, które zaczynają krwawić i wytwarzać więcej śluzu.

Kobieta skoczyła do Odry z mostu Tolerancji.

Wczoraj przed godz. 19 służby ratunkowe w Głogowie zostały powiadomione o kobiecie, która skoczyła z Mostu Tolerancji do Odry. Na miejsce wysłano karetkę i policję. Interweniowali też ratownicy WOPR. Okazało się, że kobieta o własnych siłach wyszła z wody. Następnie trafiła do karetki, która przewiozła ją do szpitala.Do zdarzenia doszło w czwartek 18 sierpnia tuż przed godz. 19. Służby ratunkowe w Głogowie zostały zawiadomione, że kobieta skoczyła z Mostu Tolerancji do Odry. Na miejsce wysłano karetkę, patrol policji i ratowników WOPR.

Świadkowie zawiadomili służby ratunkowe w Głogowie, że kobieta skoczyła z Mostu Tolerancji do Odry. Byli przerażeni tym, co się z nią stanie po kontakcie ze skażoną wodą. Na miejsce zdarzenia natychmiast wysłano karetkę, ratowników WOPR oraz patrol policji.

To już kolejny taki przypadek. W czerwcu do wody z mostu skoczył 63-latek, któremu także udało się wyjść na brzeg o własnych siłach. Na początku lipca w Szczecinie do Odry wskoczyła natomiast starsza kobieta.

Według portalu glogow.naszemiasto.pl tuż po skoku kobieta wyszła o własnych siłach z wody. Jak podają media, jej obrażenia nie były bardzo poważne. Jednak zabrano ją do szpitala na obserwację.

Obecnie Odra jest poważnie skażona. Ma rekordowo niski poziom wody, a od początku sierpnia masowo umierają w niej ryby oraz inne stworzenia. Wciąż nie ma pewności, co jest tego przyczyną. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekonywała początkowo, że winny jest wysoki poziom zasolenia, jednak w czwartek 18 sierpnia napisała na Twitterze, iż z najnowszych badań wynika, że za wymieranie ryb odpowiedzialne są toksyczne algi.