NIE ŻYJE ZNANY AKTOR “PIERWSZEJ MIŁOŚCI”… Ogromna tragedia [*]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 1234 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: lubelskiego (220), mazowieckiego (194), podlaskiego (114), małopolskiego (82), zachodniopomorskiego (79), łódzkiego (77), dolnośląskiego (73), pomorskiego (70), podkarpackiego (67), śląskiego (59),wielkopolskiego (53), warmińsko-mazurskiego (48), kujawsko-pomorskiego (38), lubuskiego (20), opolskiego (14), świętokrzyskiego (12) . 14 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 905 866/75 623 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nie żyje aktor “Pierwszej miłości”, “Plebanii”

Związek Artystów Scen Polskich przekazał, że zmarł aktor Lech Gwit. Związany był głównie z teatrem, ale występował w filmach takich reżyserów jak Andrzej Wajda i Jan Jakub Kolski. Szerokiej publiczności znany był z ról w serialach “Boża podszewka”, “Pierwsza miłość” czy “Plebania”.

Uroczystość pożegnalna odbędzie się w najbliższy piątek 1 października o godz. 12:00 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach pod Bydgoszczą.

– Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Lech Gwit, znakomity aktor teatralny i filmowy, którego pamiętamy z kreacji stworzonych na deskach Lubuskiego Teatru, ale też w filmach – przekazano.

Spoczywaj w pokoju [*]

Nie żyje Medard Plewacki

Aktor, znany był m.in. z serialu “Złotopolscy”, emitowanego przez TVP. Miał 92 lata.

Informacje o śmierci Medarda Plewackiego przekazano w poniedziałek. Tego dnia na facebookowym profilu Wrocławskiego Teatru Współczesnego pojawił się bardzo smutny komunikat.

Medard Plewacki był doskonale znany widzom z ról w takich produkcjach, jak “Złotopolscy”, “Fala zbrodni”, “Życie jak poker”, i “Na kłopoty… Bednarski”. Wrocławski Teatr Współczesny opublikował oświadczenie, w którym pożegnał uznanego artystę. 

Z przykrością i żalem informujemy, że w wieku 92 lat zmarł Medard Plewacki – aktor teatralny i filmowy. W latach 1962-2003 aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Na naszej scenie debiutował 6 maja 1962 w spektaklu “Skandal w Hellbergu” w reżyserii Kazimierza Kutza. Rodzinie i Bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia – czytamy.

Jak do tej pory nie podano przyczyny śmierci. 

Spoczywaj w pokoju!

Od października zmiany w aktualnych obostrzeniach?

Rząd pozostawia dotychczasowe obostrzenia do końca października. Tak wynika z nowelizacji rozporządzenia, które czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że wciąż obowiązują jedynie łagodniejsze limity w hotelach, sklepach, wiernych w kościele, na koncertach i obiektach sportowych. Obowiązkowe także pozostają maseczki.

Rządzący zapowiadają jednocześnie rozszerzenie katalogu osób, które zostaną zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przybyciu zza granicy. Przepis ten ma dotyczyć między innymi realizujących prawomocne orzeczenie sądu w sprawie kontaktów z małoletnim dzieckiem, przebywającym na terenie innego państwa.

Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa – o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów – Przemyśl – Kijów.

Nie żyje aktorka Ewa Kozłowska. Grała m.in. w „Ojcu Mateuszu”

Ewa Kozłowska zmarła w szpitalu po walce z ciężką chorobą. O śmierci aktorki, producentki i reżyserki poinformowało Polskie Radio Białystok. Miała 64 lata.

Ewa Kozłowska zajmowała się aktorstwem oraz reżyserią i produkcją radiową. Fani mogą kojarzyć ją m.in. z serialu Ojciec Mateusz. Tworzyła także bajki i dobranocki dla dzieci emitowane na antenach radiowych.

Urodzona w 1957 roku Ewa Kozłowska ostatnie kilkanaście lat życia związana była z Białostockim oddziałem Polskiego Radia. Była absolwentką wydziału lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie – filii w Białymstoku.

Spoczywaj w pokoju [*]

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał konferencje

Mamy do czynienia z trendem wzrostowym – podkreślał na konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Na razie jednak nie jest to jego zdaniem czas na „drastyczne decyzje” ws. obostrzeń. – Na październik przygotowaliśmy natomiast projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie restrykcji – dodał.

– Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji – informuje Adam Niedzielski.

Jak zauważa, najwyższe wskaźniki zakażeń odnotowuje się w województwach lubelskim i podkarpackim, gdzie, jak twierdzi jest najniższy stopień zaszczepienia przeciw COVID-19. Tam także istnieje największe obłożenie łóżek covidowych. Minister zdrowia dodał, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać zostaną podjęte decyzje, w których świetle liczba łóżek zostanie zwiększona.

Obecne zasady bezpieczeństwa zakładają m.in. obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych i utrzymywanie minimum 1,5-metrowej odległości między pieszymi czy uczestnikami spotkań. Szkoły, kina, teatry, domy i ośrodki kultury funkcjonują w reżimie sanitarnym, a w miejscach kultu religijnego obowiązuje maksymalnie 75 proc. obłożenia. Limity maks. 150 uczestników obowiązują na weselach i klubach nocnych, w liczbę te nie wlicza się osób w pełni

Powrót obostrzeń jeszcze w tym tygodniu?

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM wynika, że jeszcze w tym tygodniu możliwe jest wprowadzenie nowego scenariusza obostrzeń. Rada Medyczna przy premierze ma opowiadać się za ponownym podziałem regionów na strefy czerwone, żółte i zielone.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz, należy liczyć się ze scenariuszem, w którym restrykcje weszłyby w życie nawet w najbliższych dniach.

Jak podaje RMF FM, z ustaleń epidemiologów wynika, że już w najbliższych dniach przekroczona zostanie granica tysiąca zakażeń dziennie, o której ostatnio mówił Adam Niedzielski. Minister zdrowia zakłada, że po osiągnięciu takiej dobowej liczbie zakażeń, rząd będzie musiał rozpocząć dyskusję o obostrzeniach. 

Zdaniem reportera RMF FM wśród możliwych obostrzeń wprowadzonych w tym tygodniu rozważane są ograniczenia zgromadzeń i imprez oraz wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w otwartych przestrzeniach.  Dodatkowo, miałyby zostać wprowadzone ostrzejsze limity dla niezaszczepionych. Póki co Ministerstwo Zdrowia nie skomentowało jednak doniesień.

Nie żyje znany polski piłkarz

Zenon Lissek nie żyje. Fani piłkarza są w ogromnej rozpaczy, nikt nie spodziewał się tak przykrych informacji. Zmarły sportowiec w 1989 roku zasłynął zdobyciem przepięknego gola z Juventusem w Pucharze UEFA.

„Nie wiem, jakie tam na górze szykują się rozgrywki, ale Szombierki mają już taką ofensywę, że żal mi rywali” – napisał zrozpaczony syn Mateusz do dziennikarza Interii, Pawła Czady.

To bardzo przygnębiająca wiadomość. Lissek zmarł wczoraj w nocy w Bytomiu.

Nieodżałowany piłkarz reprezentował barwy wspomnianych Szombierek oraz Górnika Zabrze. Na szczeblu ekstraklasy wystąpił w 85 spotkaniach i strzelił 22 gole. Reprezentował także barwy Hansy Rostock.

o wielki cios przede wszystkim dla kibiców Szombierek Bytom. W tym klubie spędził niemal całą karierę. Do pierwszej drużyny dostał się w 1981 roku, a więc spóźnił się o jeden sezon, a miałby w dorobku tytuł mistrza Polski. „Zieloni” wygrali ligę w 1980 roku.

Lissek bardzo dobrymi występami w Szombierkach zwrócił na siebie uwagę Górnika Zabrze. Do pobliskiego klubu przeniósł się w 1989 roku i spędził w nim niepełne dwa sezonu. Zasłynął m.in. przepięknym golem strzelonym Juventusowi w Pucharze UEFA.

Nie żyje znana Polska aktora Krystyna Kołodziejczyk. Kiedy pogrzeb?

Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk. Kołodziejczyk zmagała się z bardzo ciężką chorobą, zmarła kilkanaście dni temu w poniedziałek (13.09.2021r.). Dowiedzieliśmy się kiedy odbędzie się pożegnanie Krystyny.

Aktorka wystąpiła w wielu produkcjach telewizyjnych, serialowych i teatralnych. Widzowie mogą ją pamiętać m.in. z ról w filmach „Kogel-mogel” czy „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” i serialach „Czterej pancerni i pies”, „Zmiennicy”, „Dom”, „Złotopolscy” oraz „Miodowe lata”.

Pożegnanie Kiksy (jak nazywali ją przyjaciele) odbędzie się 28 września – o 12 w kościele środowisk twórczych przy Placu Teatralnym, o 14 zaś na Powązkach.

Duży wzrost zakażeń, czy powrócą obostrzenia?

Obostrzenia epidemiczne mogą zostać wprowadzone w najbliższym czasie w Polsce? Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, „sytuacja jest dynamiczna, a ewentualne decyzje będą zależały od liczby chorych w szpitalach”.

Prognozujemy cały czas, że ta średnia liczba zakażeń na koniec września będzie w okolicach tysiąca – mówię o takiej średniej tygodniowej, czyli codziennie praktycznie występującej. To nie są jeszcze przedziały, w których takie decyzje chcielibyśmy podejmować – zastrzegł.

Rzecznik rządu na konferencji prasowej był pytany o bieżącą sytuację epidemiczną i ewentualne wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w razie zwiększenia dziennych przypadków zakażeń. – Jeśli chodzi o kwestię związaną z przedłużeniem aktualnych zasad sanitarnych, to w tej chwili trwa dyskusja w rządzie, w jaki sposób ewentualnie je zmodyfikować. Natomiast w najbliższym czasie, pierwszych tygodni października, na razie nie ma rekomendacji, aby one były zaostrzone w stosunku do aktualnie obowiązujących – powiedział Müller.

W Sanoku został przyjęty pacjent, w pełni wieku, czterdziestokilkuletni, który niestety trafił od razu pod respirator. Była to osoba niezaszczepiona, jej stan jest ciężki. (…) Nie można lekceważyć kwestii szczepień. Liczba pacjentów „przyrastających” w szpitalu w Sanoku podwaja się z tygodnia na tydzień – zaznaczył szef MZ.

Nie żyje Lucyna Adamkiewicz 

Nie żyje Lucyna Adamkiewicz ps. Ewa, która podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”. Informację podało w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego.

Lucyna Adamkiewicz jako nastolatka była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”. Informacja o jej śmierci pojawiła się w czwartek w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. 

–Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci p. Lucyny Adamkiewicz „Ewy” – powstańczej łączniczki ze Zgrupowania „Chrobry II”, więźniarki obozów Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen – poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Adamkiewicz była zaangażowana w akcję mówienia prawdy o niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady. – To jest nie do opisania, jak byliśmy traktowani. Nie mogłam uwierzyć, jak usłyszałam, że były to „polskie obozy”. Obozy są niemieckie – podkreślała w 2018 r.

– To, co działo się w Auschwitz, powinno być ostrzeżeniem dla wszystkich ludzi na świecie. Taka rzecz nie powinna się powtórzyć – dodawała.

Już nie tylko utrata węchu i smaku są głównymi objawami zakażeniem

Wariant Delta koronawirusa stał się już dominujący na całym świecie. Objawy ”mutacji indyjskiej” różnią się od tych, które były charakterystyczne dla pierwotnej postaci Covid-19 – ostrzega prof. Dariusz Maciejewski, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii.

Pierwszy wariant koronawirusa dawał takie objawy jak utrata węchu i smaku. Obecnie dominujący jest wariant Delta, który objawia się w inny sposób.

Objawy charakterystyczne dla wariantu Delta:

Pierwszym objawem jest ból głowy, później pojawia się ból gardła, często z katarem i wysoką temperaturą, ale nie ma zaburzeń typu zaburzenia węchu czy smaku. Natomiast w dalszej części trwania wariantu Delty sporo jest objawów gastrycznych – nudności, bóle brzucha, brak apetytu czy bóle mięśniowo-stawowe. Te objawy pojawiają się jako objawy towarzyszące objawom grupowym i często są z grypą mylone” – powiedział Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii prof. Dariusz Maciejewski w rozmowie z „Dziennikiem zachodnim”

Kolejne szkoły przechodzą na naukę zdalną

Rok szkolny dopiero się zaczął, ale niektórzy uczniowie nie nacieszą się długo powrotem z nauczania zdalnego do klas. W jednej ze szkół w Opolu potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z nauczycieli. Kwarantanną objęto dzieci z pięciu klas.

Nauczyciel został wcześniej zaszczepiony przeciwko COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że szczepienie pomaga uniknąć ciężkiego przebiegu choroby i hospitalizacji oraz śmierci z powodu koronawirusa.

W województwie Wielkopolskim 10 szkół przeszło na nauczanie zdalne oraz hybrydowe

W dziesięciu wielkopolskich szkołach potwierdzono zakażenia koronawirusem. Placówki zdecydowały się na przywrócenie zajęć w trybie zdalnym i hybrydowym.

Przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w poznańskim liceum nr XXXVIII i w szkołach podstawowych nr 61 i 46, a także w salezjańskiej szkole podstawowej i w szkole podstawowej sióstr urszulanek.

– Przypadki zakażeń zanotowano także w szkołach w powiatach wrzesińskim, grodziskim, wolsztyńskim i w dwóch szkołach w powiecie poznańskim – wyliczyła przedstawicielka kuratorium.

Miczek wskazała, że w klasach, w których pojawiały się przypadki zakażeń zdecydowano o wprowadzaniu nauki zdalnej. W Wielkopolsce działa 1,3 tys. szkół podstawowych, ponad 500 placówek ponadpodstawowych i ponad 1,3 tys. przedszkoli. Sytuacja epidemiczna pozostaje pod kontrolą – we wtorek MZ informowało w raporcie o 28 nowych przypadkach SARS-CoV-2 w tym regionie.

Nie żyje znany aktor

Nie żyje Anthony Johnson, aktor i komik, znany najlepiej z występu w filmie „Piątek”. Miał 55 lat. Informacja o przyczynie śmierci nie została ujawniona.

Johnson miał 55 lat, zostawił żonę i osierocił troje dzieci.

– Straciliśmy ikonę. Będzie nam go bardzo brakowało. Zostawił po sobie piękne wspomnienia swojego śmiechu, umiejętności aktorskich, ale przede wszystkim niezwykłej osobowości i złotego serca – przekazał amerykańskim mediom Bell.

Spoczywaj w pokoju!