Nietypowa zmiana czasu w Polsce. Stanie się tak pierwszy raz w historii

Przejścia z czasu zimowego na letni wyczekuje wiele osób. W tym roku jednak data zmiany czasu wypadnie w nietypowy dzień. Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2024 roku?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Temperatury wyraźnie rosną, przyroda budzi się do życia. Zgodnie z zasadą, jak co roku, czas zimowy zmieniamy na letni w ostatnią niedzielę marca przesuwając wskazówki do przodu o godzinę – z godziny 2 w nocy na godzinę 3.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w 1977 roku i jest uregulowana rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 2022 roku. Ostatnio bowiem premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązek zmiany czasu na kolejne lata, mimo, że Unia Europejska dała krajom swobodę w tej kwestii. Rozporządzenie zostało przedłużone do 2026 roku i dopiero wtedy możemy liczyć na jakiekolwiek zmiany. Warto zaznaczyć, że większość ludzi jest za tym, aby zostawić jednolity czas. We wrześniu 2018 roku Komisja Europejska rozpoczęła prace, które na celu miały ustalenie jednego, wspólnego, obowiązującego niezależnie od pory roku czasu. Niestety narady nie przyniosły skutku, a potem nadszedł rok 2020 i 2022 i UE musiała zmierzyć się z kolejnymi problemami więc zmiana czasu nie była najważniejsza.

Tegoroczne święta wielkanocne zbiegną się terminem z innymi ważnymi wydarzeniami. W Wielkanoc, a więc 31 marca miejsce będzie miała zmiana czasu z zimowego na letni. Wówczas zegarki przestawimy z godz. 2 w nocy na 3.

Poniedziałek Wielkanocny, zwany również Lanym poniedziałkiem zbiegnie się natomiast z datą Prima Aprilis (1 kwietnia).

Dla wielu Polaków, którzy planują uczestniczyć w mszach świętych oraz rodzinnym śniadaniu wielkanocnym, wcześniejsza pobudka może być wyzwaniem. Z drugiej strony, z powodu świątecznych dni będziemy mogli ten czas odespać.

Wkrótce więcej informacji.