OBOSTRZENIA STAJĄ SIĘ FAKTEM? OD KIEDY BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ?

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 221 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (27), małopolskiego (21), śląskiego (19), podkarpackiego (18), podlaskiego (18), lubelskiego (16), wielkopolskiego (16), dolnośląskiego (15), łódzkiego (12), zachodniopomorskiego (11),pomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), świętokrzyskiego (9), warmińsko-mazurskiego (7), opolskiego (3), lubuskiego (1). 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 885 676 / 75 306 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Obostrzenia powrócą na jesień?

Całkowity lockdown jesienią byłby zabójczy dla gospodarki. Jeśli dojdzie do wzrostu zakażeń, to obostrzenia będą wprowadzane regionalnie, tam, gdzie nie będzie dużej liczby zaszczepionych i zachorowań będzie z tego powodu więcej – zaznaczył we wtorek wieczorem w Telewizji Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister, zapytany o rozważane scenariusze, gdyby liczba zakażeń znacznie wzrosła, powiedział, że będzie to zależało od regionu, od skali zaszczepienia mieszkańców. Dodał, że obostrzenia będą wprowadzane regionalnie. “Być może w tych województwach, gdzie będzie dużo nowych zakażeń będą wprowadzane jakieś obostrzenia ” – zaznaczył.

Dodał, że nie mówi się o zamknięciu całej gospodarki. “To jest niestety zabójcze dla gospodarek i wiemy, że kolejny lockdown w Polsce miałby ujemne skutki gospodarcze” – podkreślił.

Wiceminister stwierdził też, że w województwach, gdzie odsetek zaszczepionych będzie niższy, więcej osób trafi do szpitali. Dodał, że już teraz resort – przygotowując plan na jesień – rozważa, by tam właśnie zwiększyć liczbę łóżek szpitalnych.

Ponadto Kraska zauważył, że covid dotknie głównie osoby niezaszczepione. Naturalne jest też – jego zdaniem – że jesienią nastąpi wzrost zakażeń. “To dobre środowisko dla każdego wirusa, również dla koronawirusa. Na pewno zakażeń będzie więcej” – powiedział.

Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Według szacunków rządu, już w 2022 roku świadczeniem z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego objęte zostanie około 410 tys. dzieci. Z kolei 110 tys. ma otrzymać dofinansowanie na pobyt w żłobku.

Wiadomo już, że świadczenie nie zostanie powiązane z dochodem rodziny, co oznacza, że trafi do wszystkich dzieci spełniających wymogi wiekowe.

„Rząd wspiera polskie rodziny w wychowaniu dzieci. Dlatego, w ramach Polskiego Ładu, powstał program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To dodatkowe 12 tysięcy złotych, które rodzice będą mogli wydać wedle własnego uznania” – pisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Dobry ruch?

Będą zmiany w polskim rządzie. Premier ogłosił

Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak zostaną w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Premier ogłosił we wtorek swoje decyzje dotyczące ich przyszłości w rządzie.

Andrzej Gut-Mostowy został wiceministrem rozwoju i technologii, a Grzegorz Piechowiak otrzymał dwa nowe stanowiska: od teraz będzie wiceministrem w MRiT oraz pełnomocnikiem rządu ds. inwestycji zagranicznych.

Już 11 sierpnia rzecznik rządu Piotr Muller zapowiadał, że premier Morawiecki może nie przyjąć dymisji wiceministrów. – Niewykluczone, że premier nie przyjmie niektórych dymisji – mówił. 

Informacje te zostały potwierdzone we wtorek 17 sierpnia przez MRiT. „Premier Mateusz Morawiecki powołał Grzegorza Piechowiaka na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i Pełnomocnika Rządu ds. inwestycji zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy na Twitterze resortu. 

Polityk opozycji znaleziony martwy

Ciało 48-letniego Kostiantyna Pawłowa znaleziono przy jego domu we wsi Wilne. Polityk był merem Krzywego Rogu oraz działaczem prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy – Za Życie. Ukraińskie MSW rozważa trzy przyczyny zgonu: samobójstwo, zabójstwo lub wypadek z bronią.

Ciało mera Kostiantyna Pawłowa znaleziono w niedzielę na progu jego domu. Zwłoki były w kałuży krwi, a obok leżała broń.

MSW Ukrainy podało, że bada trzy przyczyny śmierci mera: zabójstwo, samobójstwo i nieostrożne obchodzenie się z bronią. W poniedziałek policja przekazała, że analizuje nagrania z kamer monitoringu. Na ciele 48-letniego polityka była jedna rana postrzałowa – ze strzelby Sajga.

Głos w sprawie zabrał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy, który pochodzi z Krzywego Rogu. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że w poniedziałek ma do niego dotrzeć pierwszy raport urzędników ws. śmierci Pawłowa. Ukraińska głowa państwa zaznaczyła, że objęła „osobistą kontrolę” nad sprawą. Zełenski złożył też kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłego mera Krzywego Rogu.

Statystyki niedzielnych utonięć


W niedzielę utonęło osiem osób – poinformowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 261 zgonów w wyniku utonięcia.

Wczoraj na terenie naszego kraju utonęło łącznie 8 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wystosowało pilny apel do wszystkich, którzy korzystają z wypoczynku w pobliżu zbiorników wodnych.

– Pamiętaj: nie skacz do wody w nieznanych miejscach, załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym, pływaj tylko w wyznaczonych miejscach- apelują służby.

O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą RCB regularnie przypomina w swoich mediach społecznościowych.

Centrum przypomina, żeby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających oraz wkładać kapok, gdy jest się na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym. RCB przestrzega także, aby nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku i zawsze stosować się do poleceń ratownika.

Czy wszystkie dzieci wrócą do szkół?

Kto wraca do szkoły od września? Uczniowie i ich rodzice obawiają się nauki w trybie zdalnym. Resorty edukacji i zdrowia szykują się na rozpoczęcie roku szkolnego w trybie stacjonarnym, ale wobec groźby czwartej fali epidemii koronawirusa na razie nie ma stu procentowej pewności, że tak się stanie.

Tylko zaszczepieni wrócą do szkoły? Minister zdrowia nie wyklucza sytuacji, że uczniowie, którzy są już zaszczepieni przeciw COVID-19 będą mogli się uczyć stacjonarnie, jeśli sytuacja będzie wymagała przejścia na tryb zdalny.

Uczniowie mają nadzieję, że rok szkolny 2021/2022 będzie dla nich łaskawszy i po wakacjach zasiądą w szkolnych ławkach, żeby rozpocząć naukę w trybie stacjonarnym. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w rozmowie z „Faktem”, że taki scenariusz jest możliwy, ale są pewne warunki.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że wracamy normalnie do szkoły. Nie wydaje się, by do końca sierpnia tak przyspieszyły zakażenia, byśmy musieli zmieniać tę decyzję – mówił w „Fakcie” minister zdrowia.

Minister zdrowia przyznaje, że nie bez znaczenia w tworzeniu kolejnych zaleceń będzie fakt, że część nastolatków jest już zaszczepiona. 

Mówimy o poziomie 25 proc. populacji. W porównaniu z innymi grupami wiekowymi to mało, ale możliwość szczepienia nastolatków została późno wprowadzona z uwagi na konieczność przeprowadzenia badań przez koncern Pfizer/Biontech. Liczymy, że szczepienia przyspieszą pod koniec wakacji

– powiedział Niedzielski.

Nie żyje Gerd Müller

Niemieckie media poinformowały o śmierci wielkiego piłkarza, legendę niemieckiej piłki. Nie żyje Gerd Müller

Dziś cały świat opłakuje wielką legendę. Niemiecki rekordzista.Cała jego baza fanów opłakuje wielkiego mistrza. Gerd zmarł w niedzielę wczesnym rankiem. Miał 75 lat. Gerd Müller przeszedł do historii jako rekordzista Niemiec i reprezentacji Niemiec. Strzelił niewiarygodne 566 goli w 607 meczach dla FC Bayern i ustanowił bezprecedensowy rekord 365 goli w Bundeslidze, siedmiokrotnie zapewnił sobie również najlepszego strzelca.

Spoczywaj w pokoju!

Paweł Kukiz zabrał głos

W ostatnim czasie Paweł Kukiz jest na ustach wszystkich, a to za sprawą głosowania, które odbyło się 12 sierpnia. Polityk wówczas poparł projekt PiS pod nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, szerzej znany jako Lex TVN. Od tego momentu Kukiz stronił od mediów, teraz jednak, jak podaje portal wirtualnemedia.pl, miał żądać przeprosin od TVN24 za podanie nieprawdziwych jego zdaniem informacji.

– Ogólnie to hejt od „piewców miłości i tolerancji” mam znacznie większy, niż Paweł Adamowicz – powiedział w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Paweł Kukiz. Od kilku dni na polityka wylewa się ogromna fala krytyki i obelg.

Polityk domaga się przeprosin od stacji TVN24, w związku z komentarzami, które pojawiły się na antenie telewizji.

Jak tłumaczył w rozmowie z Wirtualnymi Mediami, nie zamierza pojawił się w studiu TVN24, jeśli nie usłyszy przeprosin. – W czwartek zaprosiła mnie też telewizja TVN24, chcieli umówić się na wywiad. Odpisałem, że zgodzę się pod warunkiem, gdy publicznie mnie przeproszą za swój wczorajszy „news”, jakobym miał żądać stanowiska wicemarszałka za głosowanie. Już mi nie odpisali – relacjonował Kukiz.

Złe informacje dla fanów „M jak miłość”

Kiedy „M jak Miłość” pojawi się w TV po wakacjach? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać! W mediach właśnie pojawiła się informacja o tym, że podjęto decyzję o przesunięciu emisji nowego odcinka „Emki”…

„M jak miłość” to ulubiony serial widzów telewizji publicznej. Wielu z nich nie może doczekać się kolejnych odsłon przygód rodziny Mostowiaków i Zduńskich. Mamy dla nich złą wiadomość. TVP2 zdecydowała, że nowe odcinki nie pojawią się na ekranach 6 września. 

Portal „Świat seriali” poinformował, że TVP2 postanowiło opóźnić emisję nowego sezonu. Na szczęście opóźnienie to tylko kilka dni, a serial ma wrócić na ekrany tydzień po zapowiadanym wcześniej terminie. 1595. odcinek „M jak miłość”, a pierwszy 22. sezonu, będzie można obejrzeć w TVP2 już 13 września o godzinie 20.55.