Od dziś ogromne zmiany dla zaszczepionych! Nie będziecie zadowoleni…

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (31.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 39 114 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (6236), śląskiego (5698), dolnośląskiego (3239), wielkopolskiego (3098), małopolskiego (2919), pomorskiego (2875), łódzkiego (2710), lubelskiego (2000), warmińsko-mazurskiego (1840),kujawsko-pomorskiego (1798), podkarpackiego (1429), zachodniopomorskiego (1229), podlaskiego (1079), świętokrzyskiego (962), opolskiego (931), lubuskiego (836). 235 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 66 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 173 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 4 925 270 / 105 434 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Certyfikaty covidowe ważne krócej. Zmiana wchodzi w życie od dziś

Certyfikaty covidowe ważne krócej. Nie będzie to już 365 dni, jak było wcześniej. Zmiana tyczy się zarówno osób, które są po szczepieniu podstawowym, a także po dawkach przypominającej i dodatkowej. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Nowe certyfikaty obowiązują teraz dziewięć miesięcy.

Certyfikat covidowy został wprowadzony w krajach Unii Europejskiej na początku lipca 2021 roku. To dokument, który potwierdza, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19 lub jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

  1. Certyfikat covidowy otrzymuje każda osoba, która przyjęła przynajmniej dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19
  2. Dokument ten uprawnia m.in. do swobodnego podróżowania między wieloma krajami
  3. 1 lutego br. ważność certyfikatów uległa skróceniu – wynika to z konieczności dostosowania się do europejskich wytycznych bazujących na najnowszych danych na temat okresu ochrony, jaką daje szczepienie podstawowe przeciw COVID-19 (6-8 miesięcy)

Informacja o zmianach w kontekście ważności certyfikatów covidowych została podana już na początku stycznia. Ministerstwo Zdrowia wydało wówczas komunikat, że od 1 lutego 2022 roku ważność unijnych certyfikatów covid (UCC) zostaje skrócona z 360 dni do 270 dni. Zmiana tyczy się zarówno certyfikatów wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak i przedłużenia po dawce przypominającej i dodatkowej.

Czarnek potwierdza kiedy powrót do szkół

We wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił na antenie PR24 o sytuacji pandemiczne i jej wpływie na tryb nauczania w szkołach. Zapewnił, że jego resort „cały czas analizuje sytuację”. Zdradził też kiedy „najpóźniej” wróci nauka stacjonarna.

Jak zaznaczał minister, naukę stacjonarną udało się utrzymać z sukcesem od 1 września 2021 roku aż do świąt Bożego Narodzenia.

– Teraz, z uwagi na tę liczbę zakażeń, która jest coraz większa i ona będzie jeszcze większa w tym tygodniu – wykorzystując również przerwę feryjną, wprowadziliśmy naukę zdalną do 27 lutego. Dla większości województw oznacza to nieco ponad dwa tygodnie nauki zdalnej, bo dwa tygodnie to są ferie zimowe – mówił w Polskim Radiu 24.

Najdłużej zajęcia zdalne – niemal miesiąc – zgodnie z ministerialnymi założeniami trwać miały dla uczniów z pięciu województw, którzy w poniedziałek zakończyli ferie zimowe. To dzieci i młodzież z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Tu cały czas pani minister Marzena Machałek, która stoi na czele rady bezpieczeństwa przeciwcovidowego […], analizuje sytuację. Bo jeśli sytuacja by na to pozwalała, będziemy dążyć do tego, żeby skrócić ten okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły.

Ale nawet jeśli ten plan się nie powiedzie, minister jest przekonany, że uczniom uda się wrócić do szkół 28 lutego. – Cały czas analizujemy sytuację. Najpóźniej 28 lutego wszyscy wracamy po feriach do nauki stacjonarnej po to, żeby ją kontynuować do końca roku – stwierdził Czarnek.

Od północy (1 luty) duże zmiany w Polsce


Uchwalona przez Sejm Tarcza Antyinflacyjna 2.0. przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT na paliwa, autogaz, ciepło i energię elektryczną. Ponadto wprowadzi ona zerowy VAT na żywność, gaz ziemny oraz nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej. Niższe stawki VAT będą obowiązywać od 1 lutego 2022 r. na okres sześciu miesięcy, tj. do końca lipca 2022 r.

 Jutro wejdą w życie przepisy drugiej wersji tarczy antyinflacyjnej. Decydujemy się na kolejną obniżkę podatków, aby m.in. ceny benzyny spadały – przypomniał wczoraj Piotr Müller.

Niższa stawka VAT między innymi na żywność, nawozy i gaz ma obowiązywać od wtorku 1 lutego. Do zera ma spaść podatek na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 procent, a do 8 procent z 23 procent na paliwa silnikowe. Z kolei VAT na gaz zostanie obniżony z 8 procent do zera.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm 13 stycznia br. nowelę ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje czasowe obniżenie podatku VAT. Obniżone stawki podatku mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku.

– Te wszystkie działania mają spowodować, że inflacja zmniejszy swoje tempo – wyjaśnił rzecznik rządu. Jednocześnie podczas spotkania z dziennikarzami podkreślono, że politycy mają świadomość, że drożyzna i podnoszenie cen to nic innego jak wynik czynników zewnętrznych.

Uczniowie niektórych województw wracają do nauki. Młodsi do szkół, starsi do nauki przed komputerem

Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego wracają w poniedziałek do nauki.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, od minionego czwartku do 27 lutego 2022 r. zajęcia stacjonarne w szkołach dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostały zawieszone.

Uczniowie przeszli na tryb nauki zdalnej.

Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych i dzieci w oddziałach przedszkolnych w szkołach, czyli w zerówkach, uczą się stacjonarnie i póki co nie nie słychać głosów, aby miało się to zmienić.