Od września wielka rewolucja w szkołach
Zbliżający się koniec roku szkolnego to dla większości uczniów intensywny okres pracy, aby zdobyć jak najlepsze oceny na świadectwie. Ministerstwo Edukacji pod kierownictwem Barbary Nowackiej również intensywnie działa, zwłaszcza że po wakacjach planowane są istotne zmiany w polskim systemie edukacji. Chodzi o wprowadzenie zajęć z edukacji zdrowotnej i obywatelskiej.
Od 1 września bieżącego roku będzie obowiązywać obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus – ogłosiła w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. – Planujemy dla nauczycieli dodatkowe szkolenia, wsparcie pedagogiczne i psychologiczne – dodała.
W środę, 12 czerwca, wiceminister edukacji, Joanna Mucha, ponownie poruszyła temat obowiązku szkolnego dla dzieci, które przyjechały do Polski z powodu działań wojennych na Ukrainie.
– Zaprosimy te dzieci do polskich szkół. Od 1 września będą podlegały obowiązkowi szkolnemu i będą uczęszczały do polskich placówek. Co więcej, obowiązek szkolny będzie połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus – powiedziała Mucha.
Powiązanie wypłacania 800 plus z realizacją obowiązku szkolnego zostało wprowadzone nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Mucha poinformowała, że z obowiązku szkolnego będą zwolnieni ci uczniowie, którzy jesienią rozpoczęliby klasę maturalną.
– Uznaliśmy, że (…) nie mają możliwości nauczyć się całej polskiej kultury, literatury i historii w ciągu jednego roku – wyjaśniła.
Zapewniła, że MEN będzie wspierać stronę ukraińską w przeprowadzeniu matur dla tych uczniów.
Barbara Nowacka, podczas niedawnej konferencji w Tychach, wyraziła zamiar integrowania grup na zajęciach z religii. Natomiast kwestia wliczania ocen z religii do średniej na świadectwie jest już rozstrzygnięta.
To jest założenie MEN, natomiast kwestia wliczania ocen z religii i etyki do średniej jest już tematem absolutnie przesądzonym. Nie ma powodu, aby przedmioty nieobowiązkowe były wliczane do średniej, ponieważ zaburzają one średnie – powiedziała Nowacka.
Resort edukacji chce wprowadzić jednozmianowość w szkołach, co ma ułatwić możliwość łączenia grup na lekcjach religii.